People's house: An experiment in ideological training in Turkey 1932-1951
  1. Tez No: 52131
  2. Yazar: SEFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHA PARLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bu çalışma 1930'larda ve 1940'larda yeni rejimin yeni bir yurttaş tipi yaratabilmek için başlattığı seferberliği incelemek amacıyla yapılmıştır. Topluma yeni rejimin tek parti ideolojisini benimsetme konusunda en yaygın kurumsal bir araç olarak ortaya çıkan Halkevleri elimizdeki tezin çözümleme birimi olarak seçilmiştir. Kemalistlerin TürkocakJan gibi eski kültür kurumlarım kapatıp onların yerine Halkevleri gibi tümüyle parti bünyesinde varolan yenilerini açma yoluna gitmelerinin gerisinde yatan dinamikler o dönemin benzer rejimlerindeki bazı eşdeğer kuruluşların yaratılmasına ortam hazırlayan etmenlerle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu şekilde Halkevleri, otoriter rejimlere özgü tarihsel ve teorik bir siyasal propaganda çerçevesi içerisinde incelenmiştir. Halkevlerinin amaçlan ve kurumsal yapısı bu çalışmada ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Bizzat tek-partinin kendisiyle ve Halk Hatipleri Teşkilatı, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Türk Spor Kurumu gibi öteki cumhuriyet kuruluşları ile sıkı bir işbirliği içerisinde olmaları nedeniyle Halkevlerinin bu kuruluşlarla olan organik bağlarım araştırmayı gerekli ve ilginç kılmıştır. Köycülük, dil ve tarih tezleri, spor ve ırk sağlığı, tiyatro ve ulusal törenler Halkevleri etkinlikleri arasından, yoğun siyasal anlam ve içerik taşımaları nedeniyle, özellikle seçilerek ele alınmışlardır. Tüm bu etkinliklerde Halkevleri ve partinin toplumsal ve kültürel alanlar üzerinde siyasal ve ideolojik üstyapıyı mutlak bir şekilde egemen kılmaya çalıştıkları gözlenmiştir. Tüm toplumu aynı ideolojik pota içerisinde eritmeyi amaçlayan bu çabalar, tek parti rejimlerinde karşılaşılan propaganda sisteminin mantığı içerisinde, başka ülkelerdeki bazı uygulamalarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Halkevlerinin devletle toplumu, aydınlarla sıradan halkı kaynaştırmaya çalışan bir kurum iddiasıyla ortaya çıkmaları bizi bu kuruluşların ortamında devletle toplumun nasıl bir karşılıklı ilişki içeresine girdiklerini araştırmaya yöneltmiştir. Onca halkçı ve toplumu yüceltici söylemlerin tersine, Kemalizm'in halka yaklaşımı didaktik, küçümseyici ve hatta tepeden inmeci bir doğrultuda gelişmiştir. önce İkinci Dünya Savaşı'nın stresi, sonra da çok partili hayata geçiş sürecinin yarattığı sancılar nedeniyle Halkevlerinin örgütsel yapısında, amaçlarında ve çalışmalarında belirgin aşınmalar, bozulmalar ve gevşemeler olmuştur. Bu çerçevede, VIHalkevlerinin ilk on yıllık dönemine ağırlık verilmiş, daha sonraki yıllar ise onların 1951 'de kapatılmasına giden bir süreç olarak değerlendirilmiştir. Elimizdeki çalışma Halkevlerinin bugünkü Türkiye'nin toplumsal ve kültürel kimliği üzerindeki etkileri hakkında kısa bir değerlendirmeyle sona ermiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People's Houses: An Experiment in Ideological Training in Turkey, 1932-J951 by Sefa Şimşek The present study has akned to anaJyze the intensive investment of the new reghne on the civic training of Turkish people in 1930's and 1940's. People's Houses, which were öne of the most widespread means of ideological mobilization, have been chosen as the unit of analysis. The motivations behind Kemalists' extraordinary interest in closing the old cultural institutions such as the Turkish Hearths and replacing them by new ones like the People's Houses have been scrutinized in comparison with the similar organizations in some of the single-party regimes of the period. People's Houses have thus been examined within a historical and a theoretical framevvork of political propaganda in authoritarian regimes. in the present dissertation, the objectives and institutional structure of People's Houses have been examined in detail. Since they worked in strong collaboration with the Republican People's Party itself and with other revolutionary institutions such as Public Orators, Turkish Historical Society, Turkish Language Socİety, and Turkish Sports Institution, their organic relations with these institutions have also been studied. Villagism, language and history theses, sports and eugenics, drama and national ceremonies have been chosen from among the House activities for analysis because of their intensive political connotations and contents. in ali these activities it has been observed that both the party itself and People's Houses tried to subjugate social and cultural spheres to the prevailing political and ideological super-structure. The rise of People's Houses vvith a claim to ünite the state with society, and intellectuals with ordinary people has led us to examine what kind of relations were set up betvveen the state and society within the peculiar atmosphere of these institutions. it has been observed that in spite of ali its popülist and exalting discourses Kemalism had a didactic, arrogant and even a coercive approach tovvards people. in 1940's, the institutional structure, objectives, and activities of People's Houses began to degenerate and wear out first due to the stress of the Second World ivWar, and then due to the hardships of transition to mulli-party politics. in this framevvork the activities of People's Houses during their fîrst years have been given primacy in this study. Finally, the impact of People's Houses on the social and cultural identity of present Turkey has been briefly discussed.