The Development of the Turkish form test-retest reliability and validity studies of the sixteen personality factor questionnaire (16 pf)
- Tez No: 52132
- Danışmanlar: DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 16PF Kişilik Envanteri'nin iç-tutarhğmı ve test tekrar-test güvenirliğini araştırmak ve ölçüt geçerliği ile ilgili destekleyici bulgular sağlamaktır. Türkçe formun alt-ölçek alpha değerleri ve test tekrar-test değerleri İngilizce formu için yapılan araştırmalarda bildirilen değerlere genel olarak yakın bulunmuştur. M ve N ölçekleri İngilizce formunun alpha değerlerinden daha düşüktür. Düşük madde-ölçek korelasyonu olan tüm maddeler ayıklandığında M ve N alpha değerleri anlamlı düzeye çıkmaktadır. Bu şekliyle 16PF Türkçe formunun kısa-form olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Türkçe formunun ölçüt-geçerliği ile ilgili bulgu sağlamak için iki çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmanın temel amacı Türkçe formun başarılı ve başarısız öğrencileri ayni edip edemediğini görmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Development of the Turkish Form, Test-Retest Reliability and Validity Studies of The Sixteen Personality Factor Questionnaire (16PF) by Emre Konuk The aim of this study was to establish internal consistency, test-retest reliability of The 16PF Turkish form, and obtain evidence for criterion validity. The alpha values and the results of the test-retest study were in general consistent with the original studies. The exceptions were scales M and N which had low alpha values. The Turkish form can be used as a short form when items with low item-scale correlations are deleted. Two studies were carried out to obtain evidence for criterion validity. The specific aim of the first study was to see if 16PF Turkish form was able to discriminate high from low achievers in a high-school population. When the two profiles of successful and unsuccessful students were compared seven scales were significantly different.