Şeyhülislâm Ankaravî Mehmed Emin Efendi ve vakfı
Sheikhulislam Ankaravi Mehmed Emin Efendi and his foundation
  1. Tez No: 521310
  2. Yazar: CAFER KANITEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Osmanlıda müderrislik, kadılık, kazaskerlik ve Şeyhülislâmlık gibi ilmiye sınıfının tüm kademelerinde görev yapmış olan Şeyhülislâm Ankaravî Mehmed Emin Efendi'nin doğduğu şehir olan Ankara'da tesis ettiği vakfın, sosyal ve ekonomik yönden toplum hayatına katkısını ortaya koymaya çalıştık. Çalışmada ana kaynak olarak Şeyhülislâm Ankravî Mehmed Emin Efendi Vakfiyesi, Ankara Şer'iyye Sicilleri, Ankara Hurûfât Defterleri ile arşiv belgeleri kullanılmıştır. Genel kabuller çerçevesinde Ankaravî Vakfiyesi ve Ankara Şer'iyye Sicilleri ile Hurûfât Defterleri'nin çalışmamıza konu olan kısımları transkribe edilmiştir. Ayrıca, Vakfın kuruluşundan Cumhuriyet dönemine kadar geçen süreçte vakıf belgeleri incelenerek, vakfın yaklaşık 237 yıllık geçmişi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tez; giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte yapılan araştırmalar ve tez hakkında ve Osmanlı Duraklama Dönemi siyasî, ilmiye sınıfı, Vakıf müessesesi ile Ankara siyasî durumu hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde Şeyhülislâm Ankaravî Mehmed Emin Efendi'nin hayatı, eserleri, ilmî kişiliğinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde Ankâravi Vakfiyesi, üçüncü bölümde vakfın kuruluşu ve kurumları, dördüncü bölümde vakfın yönetim ve denetimi, gelir kaynakları ve giderleri ile günümüzdeki durumu incelenmektedir. Sonuçta ise genel değerlendirme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Professor and a religious judge, and judge of the army, and sheikhulislam in the Ottoman Empire, as he has served in all positions in the class of knowledge and Sheikhulislam Ankaravî Mehmed Emin Efendi was born in Ankara which is the city where established the foundation that we tried to reveal their contribution to social and economic aspects of community life. Ankaravî foundation charter as the main source of the study, the Ankara Court Records, archival documents, books with typefaces are used. Ankaravî foundation charter under the general assumptions and Ankara Court Records with typefaces parts of the subject of our study of the book was transcribed. In addition, the Republican period until the establishment of the Foundation in the process of examining the foundation documents, nearly 237 year history, the Foundation has been evaluated. Thesis; entrance, consists of four sections and result. Research and thesis about Standstill Period and at the entrance of the Ottoman political science class, Ankara establishment of the Foundation are given information about the political situation. In the first part Sheikhulislam Ankaravî Mehmed Emin Efendi's life, works, is mentioned scientific personality. The charter of Ankaravî foundation and proporties of the foundation in the second part, the foundation institutions in the third section, management and supervision and income and expenses of the foundation, in the fourth section are analyzed. After all it located in the overall assessment.