Rüzgar enerji santralleri sahalarındaki kuşların üreme faaliyetlerinin araştırılması
Investigation on the reproductive activities of both waters in wind power plants
  1. Tez No: 521319
  2. Yazar: YAKUT CAN AŞIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğada yapılan tüm müdahelelerde olduğu gibi Rüzgâr Enerji Santrallerinin de özellikle kuş türleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmada Tekirdağ ilinde bulunan Rüzgâr Enerji Santrali sahasındaki 25 kurulu türbin ve 7 kurulacak türbin olmak üzere toplam 32 türbin ve çevresinde kuşların üreme faaliyetleri araştırılmıştır. 2017 yılı üreme döneminde gerçekleştirilen arazi çalışmalarında sahada kesin üreme kodu verilen bireyler ve yuvalar, tür ve familya düzeylerinde gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Çalışılan her bir rüzgâr türbininin gövdesi referans alınarak çevresinde 100, 200, 300, 400, 500 ve >500 m olacak şekilde 6 etki alanına bölünerek hat boyu gözlem yöntemi ile taranmıştır. Çalışma süresince türbin çevrelerinde 27 familya ait 100 kuş türü tespit edilmiş olup 19 türe kesin, 20 türe kuvvetle olası, 24 türe olası üreme kodu verilmiştir. Ayrıca çalışma sahasında aktif olarak kullanılan ve eski yuva olmak üzere 13 familyaya ait toplam 732 adet yuva saptanmıştır. Türbin çevrelerinde en az üreme aktivitesi 0-100 m mesafede (4 familya, 13 yuva) tespit edilirken, en çok üreme faaliyeti 400-500 m mesafede (10 familya, 119 yuva) tespit edilmiştir. Tespit edilen familya ve birey sayıları türbinlere olan uzaklık ve bulundukları habitatlara göre karşılaştırılmıştır. Rüzgâr türbini kurulum noktaları belirlenirken hazırlanan ornitolojik ön etüt raporlarında sahada üreyen kuş türlerinin araştırılmasının ve önemli yuvalama habitatları dikkate alınmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that Wind Power Plants have negative effects especially on bird species as well as in all interventions in the country. In this study, the reproduction activities of a total of 32 turbines, including 25 installed turbines and 7 turbines, located in the Wind Energy Power Plant located in the province of Tekirdağ, were investigated. In the field studies carried out in the breeding season of 2017, the individuals and nests that were given the definite breeding code were evaluated by grouping them at the species and family level. Each of the wind turbines studied was divided into 6 domains with 100, 200, 300, 400, 500 and> 500 m around the body of the wind turbine. During the study, 100 species belonging to 27 families in the turbine circumferences were identified and definite breeding codes were given to 19 types and 20 probable species. In addition, 732 nests belonging to 13 families, which are actively used in the study area and being old nests, were determined. The most reproductive activity was detected at 400-500 m (10 families, 119 nests) while the least reproductive activity was detected at 0-100 m distance (4 families, 13 nests) in the turbine circumference. The number of families and individuals identified were compared according to the distances to the turbines and their habitats. In the ornithological preliminary study reports prepared while setting points of the wind turbine were determined, it was emphasized to investigate the bird species breeding in the sahara and to take into consideration important nesting habitats.