Algılanan örgütsel desteğin ve lider-üye etkileşiminin çalışan tutumlarına etkisi
Impact of perceived organizational support and leader-member exchange on employee attitudes
- Tez No: 521318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, sosyal mübadele teorisi kapsamında ele alınan iki kavram olan algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşiminin tutumsal sonuçlarını araştırmaktadır. Çalışmanın amacı akademisyenler tarafından algılanan örgütsel desteğin ve lider-üye etkileşiminin iş tatmini, örgütsel özdeşleşme, örgütsel güven ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini belirleyebilmektir. Bu amaç kapsamında, Karabük Üniversitesi'nde ve Bülent Ecevit Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 364 akademik personelden anket yoluyla elde edilen veriler ile bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak oluşturulan hipotezler, yapısal eşitlik modellemesi kapsamında yol analizi yardımı ile test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda hem algılanan örgütsel desteğin hem de lider-üye etkileşiminin çalışan tutumları üzerinde etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Buna göre, çalışanların örgütlerinden algıladığı desteğin artmasının iş tatminini ve örgüte duyulan güveni arttırdığı, işten ayrılma niyetini azalttığı belirlenmiştir. Yine araştırma sonucunda lider-üye etkileşiminin kuvvetlenmesinin iş tatminini, örgüt ile özdeşleşmeyi ve örgüte duyulan güveni arttırdığı, işten ayrılma niyetini azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the attitudinal consequences of perceived organizational support and leader-member exchange, which are two concepts covered in social exchange theory. The aim of the study is to determine the effect of organizational support and leader-member exchange perceived by academicians on job satisfaction, organizational identification, organizational trust and intent to leave. Within the scope of this purpose, a survey was conducted with 364 academic staff working in Karabuk University and Bulent Ecevit University. Hypotheses were tested with the path analysis within the structural equation modeling. As a result of the study, it was determined that both perceived organizational support and leader-member exchange had an effect on employee attitudes. Accordingly, it has been determined that the increase of the support that the employees perceive from their organizations increases their job satisfaction and the trust in the organization, and reduces the intention to leave. Also, it has been found that strengthening leader-member exchange increases job satisfaction, identification with the organization and the trust in the organization, and reduces the intention to leave.