Çevrenin korunmasına yönelik kolluk faaliyetlerinden dolayı idarenin sorumluluğu
Responsibility of the administration for the protection of the environment due to law enforcement activities
  1. Tez No: 521320
  2. Yazar: KASIM OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE AKSOYLU ÜRGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
1982 Anayasası'nın 56. maddesinde, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu belirtilmiş; çevrenin korunması ve geliştirilmesi devletin ve vatandaşların ortak ödevi olarak düzenlenmiştir. Dolayısıyla, bu konuda hem idare hem de bireyler yükümlülük altındadırlar. Ancak, çevrenin korunması ve geliştirilmesini sağlamada asıl sorumluluk idarededir. Bu çalışma, çevrenin korunmasına yönelik kolluk faaliyetlerini yürütürken kişilere vermiş olduğu zararlardan dolayı idarenin sorumluluğunu ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Article 56 of the 1982 Constitution states that everyone has the right to live in a healthy and balanced environment; the protection and development of the environment is regulated as the common duty of the state and citizens. Therefore, both the administration and the individuals are under obligation. However, the main responsibility for ensuring the protection and development of the environment is administration. This study aims to address the responsibility of the administration due to the damages caused to the people while conducting the law enforcement activities for the protection of the environment.