Sosyal sorumluluk uygulamalarının sponsor işletmelerin marka imajı, farkındalığı ve sadakatine etkileri: Spor kulüpleri üzerine bir araştırma.
The effects of social responsibility practices on the brand image, awareness and loyalty of sponsor businesses: A research on sports clubs
- Tez No: 521321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT BEGEÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İşletme ve spor kulüplerinin belirledikleri ekonomik hedeflerin yanı sıra toplumda oluşan sosyal sorunları çözme ve topluma daha faydalı olabilme adına işbirliği yaparak sosyal sorumluluk faaliyetleri gerçekleştirdikleri görülmektedir. Bu araştırmada, işletmelerin spor kulüpleri ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk uygulamalarının işletme marka imajı, marka farkındalığı ve marka sadakati üzerine etkisi ve bu etkide spor kulübü imajının aracılık rolü incelenmiştir. Çalışmanın evreni 2017-2018 Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde 16 takım arasında yer alan ve gıda sektöründe faaliyet gösteren dört işletme spor kulübü takım taraftarlarından oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yapısal geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezlerin test edilmesinde ise yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırma hipotezleri kabul edilmiş, böylece kurumsal sosyal sorumluluğu oluşturan boyutların işletme marka imajı, marka farkındalığı ve marka sadakati üzerinde olumlu etkisi olduğu ayrıca; kulüp imajının da bu etkide aracılık rolü olduğu görülmüştür. Buna ek olarak ölçeklerde ve alt boyutlarında demografik değişkenler ve takım taraftarları arasında algı bakımından farklılık olup olmadığı da araştırılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the economic goals set by the businesses and sports clubs, it seems that they are implementing social responsibility activities in cooperation to solve social problems and to be more beneficial to the society. In this study, the effect of social responsibility practices that businesses undertake in cooperation with the sports clubs, on the brand image, brand awareness and brand loyalty of the enterprises and the mediating role of sports club image were examined. The study population consists of supporters of four food company teams among the 16 teams in the 2017-2018 Tahincioglu Basketball Super League. Construct validity of the scales used in the study was examined by confirmatory factor analysis. Structural equation modeling was used to test research hypotheses. According to the findings, research hypotheses were accepted therefore it was concluded that the dimensions that constitute corporate social responsibility have effect on business brand image, brand awareness and brand loyalty, also that the club image had mediator role on this relationship. Furthermore, findings obtained by investigating whether there are demographic variables in scales and sub-dimensions, and whether there is any difference in perception between team supporters were interpreted.