Kilis içme suyu kaynaklarında fekal koliform düzeyinin belirlenmesi ve çoklu antibiyotik dirençliliği
Determination of fecal colliform levels in Kilis drinking water resources and multiple antibiotic resistance
  1. Tez No: 521401
  2. Yazar: FİGEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ÖZŞAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Kilis ili halka açık 6 farklı içme suyu kaynaklarında fekal kirlilik araştırılmıştır. Mevsimsel (Ekim, Ocak, Nisan ve Temmuz) olarak alınan örneklerde En Muhtemel Sayı yöntemi ile total koliform bakteri aranmış, bu bakterilerin identifikasyonları ve antibiyotik dirençlilikleri belirlenmiştir. İçme suyu olarak kullanılan bu kaynaklarda tespit edilen toplam koliform sayısı 3-1100
Özet (Çeviri)
In this study, fecal pollution was investigated in 6 different sources of drinking water in Kilis. In the samples taken as seasonal (October, January, April and July), total coliform bacteria were searched with the Most Probable Number method, and identifications and antibiotic resistances of these bacteria were determined. The total number of coliforms detected in these sources used as drinking water ranged from 3-1100