Reçel ve tekstil endüstrileri atık sularının nanofiltrasyon yöntemiyle arıtımı
Treatment of jam and textile industries wastewaters by nanofiltration method
  1. Tez No: 521415
  2. Yazar: ELİF KÜLAH KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda artan su kıtlığı nedeniyle sanayii atık sularının arıtım uygulamalarına duyulan ihtiyaç artmış, bilimsel gerçekçiliğe uygun arıtım çalışmaları hız kazanmıştır. Bu amaçla son zamanlarda oldukça önem kazanan membran teknolojileri de atık suların tekrar kullanılmasında oldukça etkili bir giderim yöntemidir. Bu çalışmanın amacı nanofiltrasyon yöntemi ile reçel ve tekstil endüstrisi atık sularının arıtımının incelenmesidir. Membran olarak ticari DK membranı kullanılmıştır. İki farklı endüstrinin atık suları ile farklı basınçlarda (10, 14, 18 bar) ve farklı besleme sıcaklıklarında (25, 35°C) çalışılmış ve bu parametrelerin renk, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), askıda katı madde (AKM) ve iletkenlik verimleri üzerine etkileri incelenmiştir. Atık suyun akı değerleri online olarak kaydedilmiş ve her parametre için akı düşüşleri incelenmiştir. Belirli dakikalarda alınan süzüntülere pH, iletkenlik, AKM, KOİ testleri uygun yöntemlerle uygulanarak verim hesaplanmıştır. Sonuçlar incelenerek atık suların giderimi için optimum sıcaklık ve basınç şartları önerilmiştir. Tekstil atık suyu için yapılan deneyler sonucunda 25˚C ve 14 bar'ın; 30 L/m2saat akı ve %100 renk giderimiyle en uygun çalışma şartı olduğu görülmüştür. Reçel atık suyu için ise yine aynı şekilde 25˚C ve 14 bar; 22 L/m2saat akı ve %100 giderimle en uygun çalışma şartıdır. Reçel atık suyu için bu çalışma şartlarında %78,57, tekstil atık suyu için ise %96 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Ayrıca reçel atık suyu bu çalışma şartlarında %89,56, tekstil atık suyu için ise %89,42 AKM giderim verimine ulaşılmıştır. Atık suların iletkenlik değerleri de düşürülmüştür. Giderim verimleri dikkate alındığında bu atık suların nanofiltrasyon membranı olan DK membranı ile etkin bir şekilde arıtılabileceği sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Because of the increasing water shortage in recent years, the need for the application of industrial wastewater treatment has been increased, scientific researches have been accelerated. For this purpose, membrane technology, which has gained considerable importance in recent years, is also a very effective removal method for reuse of wastewater. The purpose of this study is to examine the purification of waste waters of jam and textile industry via nanofiltration method. The commercial DK membrane was used as the membrane. These two different industrial wastewaters were studied at different pressures (10, 14, 18 bar) and at different feed temperatures (25, 35°C) and the effects of these two parameters was investigated on the removal of color, chemical oxygen demand (COD), suspended solid (TSS) and conductivity efficiencies. The flux values of the waste water are recorded online and flux drops for each parameter are examined. Efficiency was calculated by applying pH, conductivity, TSS, COD tests with appropriate methods to the filtrations taken in certain minutes. By examining the results, optimum temperature and pressure conditions for waste water removal are proposed. As a result of experiments which are applied for textile waste water, 25°C and 14 bar have been found as the most suitable operating parameters with 30 L/m2hour flux value and 100% colour removal. In the same way, for jam wastewater, 25°C and 14 bar have been found is the most suitable working condition with 22 L/m2hour flux and 100% colour removal. Jam wastewater had 78.57% COD removal efficiency and textile waste water had 96% COD removal efficiency for these operating conditions. Also TSS removal efficiency had been reached %89.56 and %89.42 for jam and textile wastewaters, respectively. Conductivity values of wastewater are also reduced. Taking into account the efficiency of the removal, these wastewater can be effectively treated with the DK membrane which is the nanofiltration membrane.