Ankara ilindeki konutlarda aydınlatma teknolojisi tercihleri
Residential lighting technology preference in Ankara
- Tez No: 521414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Uluslararası Enerji Kurumu (IEA) raporlarına göre dünya genelinde 33 milyardan fazla ampul yılda yaklaşık 2650 TWh enerji tüketmektedir ve aydınlatma için talep edilen elektrik, toplam harcanan elektriğin %19'una karşılık gelmektedir. Yüksek verimlilikteki yeni aydınlatma teknolojileri konutlardaki aydınlatma kaynaklı elektrik tüketimini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. Bu sebeple ulusal politikalar ve yapılan bilinçlendirme kampanyaları en yüksek enerji tasarrufu potansiyeline sahip LED (Light-Emiting Diode) teknolojisi üzerinde yoğunlaşmıştır. Türkiye dahil bir çok ülkede aydınlatma karakterizasyonu için net difüzyon ve tüketim bilgileri bulunmamaktadır. Bu çalışmada, evsel aydınlatmada son kullanıcı davranışlarını daha iyi anlamak amacıyla Ankara ilindeki 138 konutta anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma kapsamında ülkemizdeki LED aydınlatma adaptasyon seviyesi, aydınlatmada enerji tasarrufu bilinç düzeyi belirlenmiş ve aydınlatma kaynaklı elektrik tüketim tahmini için aydınlatma envanteri derlenmiştir. Anket sonuçlarından konutlarda yıllık aydınlatma kaynaklı elektrik tüketimi tahmini 203,6 kWh olarak hesaplanmıştır. Anket yapılan evlerde tüketim asimetrik, sağa kayan, lognormal dağılım göstermektedir. Ankara ili genelini yansıtması için Monte Carlo metodu ile mevcut verilerin dağılım özelliklerinden 10000 sentetik tahmin verisi üretilerek standart hatası düşük bir ortalama tahmin ve Ankara geneli için aydınlatma kaynaklı tüketim dağılımı oluşturulmuştur. Bu yöntemle Ankara ili için ortalama aydınlatma kaynaklı elektrik tüketimi 159,8 kWh bulunmuştur. Monte Carlo sonucu ortalaması anket sonucu ortalamasından düşük çıkmıştır. Bunun sebebi lognormal dağılıma uyan ve örneklemi yansıtan düşük aydınlatma tüketimine sahip konutları temsil eden verilerin yüksek oranda bir araya toplanmasıdır. Aynı zamanda dağılımın yüksek standart sapması Ankara genelinde az da olsa yüksek aydınlatma için elektrik tüketime sahip konutların varlığını göstermektedir. Bu konutların gelecek araştırmalarda hedef grup olarak seçilmesi, bu evlerin elektrik tüketiminin neden yüksek olduğunun araştırılması gereklidir. Ankara ili için yapılan Monte Carlo tahmin değeri literatürdeki Avrupa ülkeleri ve Amerika'nın tüketim tahminlerinden düşüktür.
Özet (Çeviri)
According to International Energy Agency reports, more than 33 billion bulbs consume around 2650 Twh of energy and the electricity demanded for lighting corresponds to 19% of the total electricity. New lighting technologies with high efficiency have the potential to significantly reduce the electricity consumption of lighting in the house. For this reason, goverment policies and awarness-rising campaigns have focused on LED (Light- Emitting Diode) technology, which has the highest energy saving potential. There is no net diffusion and consumption data for the characterization of lighting in many countries, including Turkey. In this thesis study, in order to better understand the end-user behaviors in domestic lighting, questionnaries were applied in 138 houses in Ankara province. Within the scope of the research, LED lighting adaptation level in our country, consciousness level of energy saving in illumination has been determined and lighting inventory has been compiled for estimation of lighting consumption electricity consumption. According to the results of the survey, annual electricity consumption of houses is calculated as 203.6 kWh. Consumption in homes surveyed is asymmetric, right skewness, lognormal distribution. In order to reflect the general picture of Ankara province, Monte Carlo method was used to produce 10,000 estimates of synthetic data from the distribution characteristics of the existing data, and a low average estimate of standard error and consumption distribution based on lighting for the Ankara genre were established. With this method, average lighting-induced electricity consumption for Ankara province is 159,8 kWh. The Monte Carlo result average was lower than the result of the survey. This is due to the fact that data representing residences with low lighting consumption that fit the lognormal distribution and reflect the sample are gathered together at high speed. At the same time, the high standard deviation of the distribution indicates the presence of houses with electricity consumption for high lighting, albeit a little over the whole of Ankara. It is necessary to investigate why these houses are high as a target group in future research. Monte Carlo estimates for the Ankara province are lower than the European countries and US consumption estimates in the literature