Gömülü sistem üzerinde evrişimsel sinir ağları ile nesne sınıflandırılması
Object classification with convolutional neural networks on embedded systems
  1. Tez No: 521422
  2. Yazar: RASİM CANER ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Derin sinir ağları görüntü sınıflandırma üzerinde başarılı bir şekilde uygulanmak- tadır. Görüntüde tespit edilen nesnelerin ne olduğunu anlanması büyük bir ilgi görmektedir. Derin sinir ağlarının gömülü sistemler üzerinde kullanılması oldukça fazla hafıza ve güçlü işlemci teknolojileri gerektirmektedir. Bu tezin amacı gömülü bir sistem üzerinde görüntü sınıflandırma işleminin ne kadar başarılı bir şekilde yapıldığını gözlemlemektir. Bu çalışmada sadece 3 GB hafıza kullanarak geliştiri- len mimari ile %85.9 oranında doğruluk elde edilmiştir. Önerilen mimari 4 saat içerisinde eğitilerek, 0.7 ms içersinde sınıflandırma sonucunu üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Deep Neural Network is successfully applied for image classification problems. The understanding of what object is detected in the image is great interested. The prupose of this article is that image classification problem and tracking classified object could be applied in real time systems. The aim of this thesis is image classification process is observing how successful in an embedded system. In this work, proposed architecture has only 3 GB memory with accuracy %85.9. It trains in 4 hour,and outputs the classification result in 0.7 ms.