Investigation of blast induced ground vibration and air blast around uşak kişladağ gold mine
Uşak kışladağ altın madeni çevresinde patlatma kaynaklı yer titreşimi ve hava şokunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 521421
  2. Yazar: ESRA NUR TANRISEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDIN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Kışladağ Altın Madeni Yerüstü Ocak İşletmesi'nde yapılmakta olan patlatmaların yarattığı etkilerin yer titreşimi ve hava şoku bakımından ölçülmesi ve çevredeki köyler üzerindeki etkilerinin sıklıkla kullanılan yönetmeliklere göre değerlendirilmesini kapsamaktadır. Ayrıca araziye özgü sönümlenme eşitliklerinin ve köylerde güvenli titreşim limitlerini geçmeyecek şekilde gecikme başına patlatılabilecek maksimum patlayıcı miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kışladağ Altın Madeni, Gümüşkol, Karapınar ve Katrancılar Köylerinin ortasında yer almaktadır. Veri köylere giden yollar üzerinde konumlandırılmış ölçüm istasyonlarından elde edilmiştir. Patlatmalar değerlendirilirken sıkılama ve patlayıcı miktarlarına göre üretim patlatmaları ve ön kesme patlatmaları olarak iki ayrı sınıf altında incelenmiştir. Bu çalışmada yer titreşimi ve hava şoku tahmini için doğrusal regresyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmış olup performansları istatiksel parametreler kullanılarak kıyaslanmıştır. Ayrıca patlatma grubunun ocak içerisindeki konumuna göre sınıflandırılmış ve sınıflandırılmamış veri üzerinde analizler yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi için ölçekli mesafe, patlayıcı miktarı, mesafe, patlatma ve ölçüm istasyonu arasındaki kot farkı kullanılarak farklı girdi parametreleri kombinasyonları denenmiştir. Sonuçlar yer titreşimi tahmini için doğrusal regresyon yönteminin daha iyi sonuç verdiğini ve patlatma grubu konumunun yer titreşimi üzerinde etkili bir faktör olduğunu göstermektedir. Hava şoku tahmini için çoklu doğrusal regresyon analizi daha iyi sonuçlar vermiştir ve kot farkının hava şoku üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the effects of blasting operations conducted in Kışladağ Open Pit Gold Mine on surrounding villages in terms of ground vibration and air shock in the light of commonly used regulations. Moreover, it is aimed to give site specific propagation laws for future blasts and to determine safe explosive amounts that can be blasted at the same time not to exceed safe ground vibration limits in the villages. Kışladağ Gold Mine is located in the middle of three settlements; Gümüşkol, Karapınar and Katrancılar villages. Data are obtained from the monitoring stations located on the paths towards villages. Blasting operations are evaluated under two classes due their different loading and stemming characteristics; production blasts and presplit blasts. For ground vibration and air shock prediction linear regression analysis and multiple linear regression (MLR) analysis are used and their performances are compared by means of statistical parameters. The performances of analyses from both unclassified and classified data according location of blast round in the pit are tested and compared. Different input combinations for multiple linear regression analysis are tested by using scaled distance, charge weight, distance, and elevation difference between blast round and monitoring station. The results indicate that linear regression analysis has better performance for ground vibration prediction and blast round location affects the ground vibration levels. Whereas, for air blast prediction MLR is a better tool and elevation difference has an important effect on air blast levels.