Jinekoloji ve ürojinekoloji ameliyatı olan hastaların hemşirelik bakım kalitesi hakkında düşünceleri ve kaygı düzeyleri
The anxiety levels and thoughts about nursing care of patients who underwent gynecology and urogynecology surgeries
- Tez No: 521423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, jinekoloji ve ürojinekoloji ameliyatı olan hastaların hemşirelik bakım kalitesi hakkında düşüncelerini ve ameliyata özgü kaygı düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmış, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, SBÜ Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin Aseptik servisinde yatan, cerrahi işlem görmüş ve bilgilendirme sonrasında araştırmaya gönüllü bir şekilde katılım gösteren toplam 179 hasta oluşturmuştur. Çalışma için toplanan veriler, gerekli izinlerin alınmasından sonra Nisan 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyo-demografik ve hastalık özellikleri içeren bilgi formu, Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası ve Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde frekans analizleri, korelasyon, t- testi, Anova analizleri kullanılmıştır. Araştırmada Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakımı puan ortalamasının (125,9±14,3) Ameliyata Özgü Kaygı puan ortalamasının (25,9±6,03) olduğu belirlenmiştir. Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalasından alınan puanlar hastanın kaliteli bir hemşirelik bakımı aldığını göstermektedir. Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği'nden alınan puanın orta seviyede olduğu görülmektedir. Katılımcılar ameliyat esnasında ölmekten veya sonrasında meydana gelecek bir komplikasyondan veya kısıtlamadan orta düzeyde kaygı duymaktadır. Araştırmada, Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası ile Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği arasında negatif yönlü zayıf bir ilişkinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this descriptive and cross-sectional study, we aimed to assess the patients evaluation of nursing care and the operation-specific anxiety levels of the patients who underwent gynecology and urogynecology surgery. It consisted of a total of 179 patients who underwent surgery at the aseptic service of the Gynecology Department, SBU Kanuni Sultan Süleyman Research and Education Hospital. The patients participated voluntarily after informed consent to this study. The data collected for the study were obtained by using the information form including the sociodemographic and disease characteristics prepared by the researcher, quality perioperative nursing care scale and operation specific anxiety scale, between April 2017 and January 2018, after obtaining the necessary permits. The frequency analysis, correlation, t-test, Anova were used to analyze data. In the study, it was determined that the average quality of perioperative nursing care score (125,9 ± 14.3) and the operation specific anxiety score (25.9 ± 6.03). The values obtained from a quality perioperative nursing care scale indicate that the patient has received a quality nursing care. The score from the surgery-specific anxiety scale appears to be moderate. Participants are moderately concerned about a complication or constraint that may occur during surgery or afterwards. There is a negative correlation between quality perioperative nursing care scale and the operation-specific anxiety scale in the study.