Concrete filled steel tube composite beams and improvement of flexural performance
İçi beton doldurulmuş çelik tüp kompozit kirişler ve eğilme performansinin arttirilmasi
- Tez No: 521426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Beton doldurulmuş çelik tüp kirişler beton doldurulmuş çelik ailesi içinde en umut verici kompozit elemanlardan birini temsil etmektedir. Beton doldurulmuş çelik kirişleri çeşitli tipolojilerdeki köprüler, açık deniz yapıları ve yüksek binalar gibi farklı yapısal uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Beton doldurulmuş çelik kirişler, yüksek eğilme kapasitesi, yüksek rijitlik, kayda değer süneklik ve enerji yutma yeteneği dahil olmak üzere, konvansiyonel çelik tüpler veya betonarme elemanlara göre çeşitli avantajlar sergilemektedir. Beton doldurulmuş çelik kirişlerin üstün performansı çelik tüp ve beton çekirdek arasındaki kompozit etkileşim sayesinde oluşmaktadır. Beton çekirdek geciktirmekte ve hatta sargılayan çelik tüpün yerel burkulmasını engellemekte ve bu da mukavemeti ve sünekliği önemli ölçüde artırmaktadır. Öte yandan, çelik tüp, beton çekirdek için etkili bir sargıya ek olarak sürekli boyuna ve yanal donatı görevi görmektedir. Bu tezin temel amacı, eğilme yüküne maruz kalan Beton doldurulmuş çelik kirişlerin eğilme performansını deneysel olarak araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, hafif beton doldurulmuş çelik tüp kirişler, kendiliğinden yerleşen doldurulmuş çelik tüp kirişler ve son olarak, kendiliğinden yerleşen doldurulmuş çelik tüp kirişlerin, çeşitli parametreler ve konfigürasyonlarda cıvata ve çelik plakalar kullanılarak takviye edilmiştir. AISC 360-16, EC4-2004, DBJ/T13-51-2010, AS 5100.6-2004 ve AIJ-2001 gibi test edilen Beton doldurulmuş çelik tüp kirişlerinin eğilme kapasitelerini değerlendirmek için beş uluslararası öncü tasarım kodu kullanılmıştır. Ayrıca, güçlendirilmiş kendiliğinden yerleşen doldurulmuş çelik tüp kirişlerinin moment kapasitesini hesaplamak için teorik bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete-filled steel tube (CFST) beams represent one of the most promising composite members within the CFST family. CFST beams are widely utilized in different structural applications including, bridges of several typologies, offshore structures, and high-rise buildings. CFST beams display several advantages over the conventional tubular steel or reinforced concrete members, including high flexural capacity, high stiffness, significant ductility, and energy absorption ability. The superior performance of CFST beams is thanks to the composite action between the steel profile and the concrete core. The concrete core delays and even precludes local buckling of the confining steel tube, and this significantly increases strength and ductility. On the other hand, the steel section provides continuous longitudinal and lateral reinforcement for the concrete core in addition to effective confinement. The essential goal of this thesis is to experimentally investigate the flexural performance of concrete-filled steel tube beams subjected to a pure bending load. To achieve this aim three different typologies of CFST beams have been studied comprising lightweight-concrete filled steel tube (LWCFST) beams, self-compacting-concrete filled steel tube (SCCFST) beams, and finally, SCCFST beams retrofitted using external bolted steel plates, all with various parameters and configurations. Five international pioneering design codes have been adopted to assess the flexural capacities of the tested CFST beams, involving the AISC 360-16, EC4-2004, DBJ/T13-51-2010, AS 5100.6-2004, and AIJ-2001. Furthermore, a theoretical model was developed to predict the moment resistance of the retrofitted SCCFST beams.