Farklı basınç ve sıcaklık derecelerinde homojenize edilen dondurma karışımlarından üretilen dondurmaların fizikokimyasal ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physicochemical and sensorial properties of ice cream produced from ice cream mixes homogenized at different pressures and temperatures
  1. Tez No: 521425
  2. Yazar: ESİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜÇÜKÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, farklı basınç ve sıcaklıklarda homojenizasyon işlemi uygulamalarının %3 yağ içeren dondurma karışımlarından üretilen dondurmaların fizikokimyasal ve duyusal özellikleri üzerine olan etkileri 90 günlük depolama süresince tespit edilmiştir. Dondurma karışımları farklı basınçlarda (15 ve 50 MPa basınç değerlerinde tek kademeli olarak 15/3 ve 50/10 MPa basınç değerlerinde çift kademeli olarak) ve farklı sıcaklıklarda (40°C, 50°C ve 60°C) homojenizasyon işlemine tabi tutulmuştur. Homojenize edilmeden hazırlanan dondurma karışımlarından üretilen dondurma örnekleri çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Üretilen tüm dondurma örnekleri 200 g'lık plastik ambalajlara doldurularak -20°C'de 90 gün süresince depolanmış ve depolamanın 1., 45. ve 90. günlerinde dondurma örneklerinin fizikokimyasal ve duyusal özellikleri belirlenmiştir. Homojenizasyon işlem basıncının, dondurma karışımlarının viskozite değerleri üzerine etkisinin ve dondurma örneklerinin sertlik, hacim artışı ve yağ destabilizasyonu değerleri üzerine etkisinin P0.05) görülürken, yapı ve kıvam puanları üzerine homojenizasyon işlem basıncının etkisinin istatistiksel olarak P0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different homogenization treatments with different pressures and temperatures on the physicochemical and sensory properties of ice creams produced from 3% fat-containing ice cream mixtures were determined during 90 days of storage. The ice cream mixtures were homogenized at different pressures (single-stage homogenization at 15 and 50 MP, double-stage homogenization at 15/3 and 50/10 MP) and temperatures (40°C, 50°C and 60°C). The control group of the study was ice cream sample produced from unhomogenized ice cream mixture. Ice cream samples were stored in plastic packaging of 200 g for 90 days at -20°C, and physicochemical and sensory properties of the ice cream samples were investigated on the 1 st, 45 th and 90 th days of the storage. The effects of homogenization pressure on the viscosity values of the ice cream mixtures and on the hardness, overrun and fat destabilization of ice cream samples were determined as statistically significant (P0.05), while the effects of homogenization pressure on the structure and consistency scores were determined to be statistically significant at P0.05).