Designing a new rotating gun mechanism
Yeni bir dönerli silah mekanizmasının tasarımı
- Tez No: 521437
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL GÜZELBEY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HANİFİ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, mevcut bir animasyon kullanılarak yeni bir dönerli silah mekanizması tasarlanmıştır. Tasarım ateşleme mekanizması yönünden geliştirilmiştir. Dönerli silahın parçaları ADAMS ve ANSYS sonlu elemanlar yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Ateşleme sistemi basitleştirilmiş ve her iki yazılımda kullanılarak temas analizi yapılmıştır. Temas kuvveti Adams'ta hesaplanıp analiz için Ansys'te kullanılmıştır. Ateşleme mekanizması iğnesinin üç farklı uç geometrisi için yorulma analizi yapılmıştır. Buna ek olarak namlu titreşim analizi yapılmıştır. Titreşim analizi namlunun analitik çözümüyle doğrulanmıştır. Sayısal ve analitik çözüm birbirleriyle örtüşmüştür. Açık literatür ateşleme mekanizmasıyla ilgili herhangi bir analiz ya da sonuç içermediğinden analizler başka analizlerle karşılaştırılamamıştır. Tezin amacı dolayısıyla namlu içindeki patlama dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a rotating gun mechanism has been drafted using an existing animation. The draft has been improved from the firing system point of view. The parts of rotary gun have been analyzed using ADAMS and ANSYS Finite Element software. The firing system has been simplified and analyzed for contact analysis using both software. The contact force has been calculated from Adams and used in Ansys for analysis. Hence the striker of firing mechanism has been analyzed for fatigue analysis for three types of tip geometry. In addition to this, barrel modal analysis has been done. The modal analysis has been validate to an analytical solution for the barrel. It has a good agreement with numerical and analytical solution. The open literature does not contain any analysis and results for the firing system so the analysis has not been checked in against to other research. Because of aim of thesis, the explosion in barrel has not been included.