Öğretim yönetim sistemi ile desteklenmiş dersin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the course supported by the learning management system via various variables
  1. Tez No: 521436
  2. Yazar: MELİH AŞICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KALELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Web 2.0 teknolojilerini içinde barındıran ve öğretim yönetim sistemi (ÖYS) olarak tasarlanmış olan Edmodo, sosyal ağ sitelerinden eğitim alanında kullanılan önemli bir araç olarak profesyonel bir öğrenme ortamı sağlamaktadır. Bu özelliği ile Edmodo, bir ders içeriğinde ÖYS olarak kullanılmış, öğrencilerin ÖYS kullanılan derslere karşı tutumları ve öğretmenlik öz-yeterlik düzeylerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca bu araştırmada, anket ve açık uçlu soru yöntemleriyle, öğrencilerin ÖYS hakkındaki görüşlerine de yer verilmiştir. Araştırmaya özel bir üniversitenin Eğitim Fakültesinde farklı bölümlerde öğrenim gören ve Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı (ÖTMT) dersini alan 44 öğretmen adayı katılmıştır. ÖYS üzerinden açılan ders alanında, derslerin içerikleri, ders içi sunum dosyaları ve ödevler bu platformdan paylaşılmıştır. Öğrencilerin ödev yüklemeleri ve öğretmenin geri-dönütleri de benzer şekilde ÖYS üzerinden sağlanmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, Edmodo'nun ÖYS olarak başarılı bir platform olduğu söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin ÖTMT dersine yönelik tutumlarında öntest ve sontest puanları incelendiğinde, son-test puanlarında bir artış olduğu görülmektedir. Buna göre Edmodo'nun öğrencilerin derse yönelik tutumlarını arttırdığı görülmektedir. Öğrencilerin, ÖYS'leri sevdikleri ve uygulamayı kullanmaktan keyif aldıkları gözlemlenmiştir. Fakat Edmodo'nun öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerine bağlı olarak öğretmen öz yeterlik düzeylerinde benzer oranda bir düşüşe neden olduğu görülmektedir. Öğrencilerin daha verimli bir eğitim süreci geçirilebilmesi için, sürecin başlangıcından önce sosyal medya eğitimi verilmesi önerilebilir ve bu şekilde eğitim programı desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
Edmodo, which includes Web 2.0 technologies and is designed as a learning management system (LMS), provides social networking sites with a professional learning environment as an important tool in the field of education. Thanks to this feature, Edmodo has been used as a LMS in a course content and the attitude of the students towards the courses in which LMS has been used and their impact on the selfefficacy levels of the teachers have been analysed. This research further involves the opinions of the students on LMS with a questionnaire and open-ended questions. 44 pre-service teachers, who receive Instructional Technology and Material Design (ITMD) course and studying in the different departments in the Faculty of Education of a private university. The course content, in-class presentation files, and assignments are shared on this platform in the course area opened via the LMS. Student homework assignments and teacher feedback were similarly provided through the LMS. Research results demonstrate that Edmodo is a successful platform as the LMS. In addition, when the pre-test and post-test scores of the students' attitudes towards ITMD course are examined, it is clear that there is an increase in the post-test scores. This shows that Edmodo increases the attitudes of the students towards the course. It has been observed that the students like the LMS and enjoy using it. However, Edmodo leads to a similar decline in teacher self-efficacy levels, depending on the level of readiness of the students. It may be suggested that social media education should be given before the beginning of the process so that students can get a more efficient education process and the education program can be supported in this way