Effects of site specific design response spectrum on the performance calculations of educational buildings in muğla province
Muğla ilindeki eğitim binaları için zemine özel tasarım davranış spektrumunun performans hesaplarına etkisi
- Tez No: 521445
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, eğitim binaları için zemine özel tasarım davranış spektrumunun ve 2007 Türk Deprem Yönetmeliğinde bulunan tasarım davranış spektrumunun performans hesaplarına etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, zemin özellikleri farklı olan üç okul binası kullanılmıştır. Okul binalarının deprem performanslarının değerlendirilmesi için doğrusal elastik yöntemlerinden biri olan Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi tercih edilmiştir. Tez çalışmasında performans analizleri ve 3 boyutlu modelleme için Probina Orion programı kullanılmıştır. Zemine özel tasarım davranış spektrumu için ise Pacific Earthquake Engineering Research Center (PEER) verilerinden faydalanılarak her zemin için 7 adet deprem ivme kaydı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda her iki durum (zemine özel ve 2007 Türk Deprem Yönetmeliği tasarım davranış spektrumları) için taban kesme kuvvetleri, tepe deplasman sonuçları ve eleman hasar durumları arasında farklar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of site specific design response spectrum and the design response spectrum given in the 2007 Turkish Earthquake Code on the seismic performance calculations for educational buildings were examined. To this effect, three school buildings with different site characteristics were used in the study. The Equivalent Seismic Load Method, which is one of the linear elastic methods for assessment of seismic performances of educational buildings, is preferred. Probina Orion program was used for seismic performance analysis; 3D modeling was utilized in this study. For site-specific design response spectrum, 7 seismic acceleration records obtained from Pacific Earthquake Engineering Research Center (PEER) data for each soil characteristics were used. As a result of structural analyses, it was observed that there are differences between base shear forces, top displacement results and structural member damage cases for both cases, site specific design response spectrum and 2007 Turkish Earthquake Code design response spectrum.