Experimental performance investigation of electrical energy production system by using vertical barrel with 3 and 4 blades from wind energy in gaziantep condition
Gaziantep şartlarında dikey bir varil( 3-ve 4 kanatlı) kulanılarak rüzgardan elektrik üreten bir sistemin veriminin deneysel araştırılması
  1. Tez No: 521444
  2. Yazar: BASİL HAJNAASAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. RABİA GÜLER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Savonius türbini dikey eksenli rüzgâr türbinlerinden biridir (VAWT), rüzgâr enerjisine dayanır ve yatay eksenli rüzgâr türbinlerinden (HAWT) daha az verimlidir. Ancak HAWT'de bulunmayan birkaç iyi özelliğe sahiptir. VAWT rüzgâr yönüne bağlı değildir ve kendi kendini başlatma kuvvetine ihtiyaç duymaz. Ayrıca HAWT türbinlerine kıyasla nispeten düşük yerlere kurulabilir. VAWT, düşük rüzgâr hızının yerlerinde HAWT'den daha iyi verimliliğe sahiptir. Bu tez, boş petrol varillerinden üretilen Savonius Rotorunun performansını tartışmaktadır. İki model üretilmiştir, üç kanatlı rotor ve diğeri dört kanatlıdır. Her bir türbin performansı, Gaziantep şehrinin iklim koşullarında incelenmiştir. Her İki model için de türbinin dönmesinin hızı 20 rpm'den başlamıştır. Her model ayrı ayrı incelenmiştir. Her iki model için de rotor jeneratörünün akımı ve Voltajı alındı ve türbininin en iyi performansıyla ayırmak için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Savonius turbine is one of the Vertical Axis Wind Turbines(VAWT) that rely on wind power and is less efficient than turbines with a Horizontal Axis Wind Turbine(HAWT) but VAWT has several good properties not found in the HAWT. VAWT do not depend on wind direction and do not need a self-start force. It can also be installed in relatively low places compared with HAWT turbines. VAWT has better efficiency than HAWT at low wind speed places. This thesis discusses the performance of the Savonius Rotor manufactured from empty barrels of oil. Two models manufactured, three blades rotor and the other with four blades. The performance of each turbine was studied in the climatic conditions of Gaziantep city. The rotational speed of the turbine for both models started from 20 rpm. Each model was studied separately. The current and voltage of the rotors generator were taken for both models and compared to distinguish the turbine with the best performance.