Comparative analysis of some social choice procedures
Bazı toplumsal seçim yöntemlerinin mukayeseli analizi
  1. Tez No: 52145
  2. Yazar: SENCER ECER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAD ALESKEROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETÇE Bazı Toplumsal Seçim Yöntemlerinin Mukayeseli Analizi Sencer Ecer Bu çalışmada özel bir seçim yöntemleri sınıfi olan Koalisyonsal Pareto Kuralları 'na ait olan üç seçim yöntemi incelenmiştir, 'k' adet seçmenden oluşan seçmen koalisyonları açısından genelleştirilmiş 'q' dereceli Pareto üstün seçeneklerin seçilmesine dayalı olan bu üç yöntemin isimleri sırasıyla, Güçlü k-çoğunlukçu q- Pareto, En Güçlü k-çoğunlukçu q-Pareto ve Zayıf k-çoğunlukçu q- Pareto kurallarıdır. Çalışmada bu kuralların bazı normatif ve rasyonel özellikleri sağlayıp sağlamadığı incelenmiştir. İncelenen normatif özellikler, Yerellik, Seçmene Saygı, Tekdüzelik, Seçenekler Karşısında Yansız olma (iki türü), Seçmenler Karşısında Yansız olma, Üstün Gelinmeme, Oybirliği, ve Veto Gücünden Mahrumiyet (iki türü) ile Pekiştirme Aksiyomudur. İncelenen rasyonalite özellikleri ise Boş Küme Seçmeme, Seçenekleri Eleyebilme, Seçerken ve Elerken Kalıtsallık, Arrow Seçme Aksiyomu (ve güçlü türü), Uyumluluk, Seçeneklerin Düşülmesinden Bağımsız Olma, Düzgün ve Ters Condorcet Prensipleri, Sabit Nokta ve Yoldan Bağımsızlık özellikleri ve Zayıf Dışa Vurulmuş Tercihler Aksiyomu olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparative Analysis of some Social Choice Correspondences by Sencer Ecer Three Social Choice Correspondences which belong to a special class of rules called Coalitional Pareto Rules are investigated. These rules are called Strong k-majority q-Pareto, Strongest k-Majority q-Pareto and Weak k-majority q-Pareto Rules. The satisfaction of some normative and rationality conditions by these rules is of interest. The normative conditions investigated are Locality, Non-Imposedness, Monotonicity, two versions of Neutrality, Anonimity, Non-Dominance, Unanimity, two versions of No Veto Power and Axiom of Reinforcement. The rationality constraints investigated are Non-Emptiness, Weak Non- Resoluteness, Heredity and Dual Heredity, Arrow's Choice Axiom (and its strong version), Concordance, Independence of Outcast conditions, Inverse and Direct Condorcet Principles, Fixed Point and Path Independence conditions and Weak Axiom of Revealed Preferences. IV