Precursory comprehension of being and problem of time in Heidegger's ontology
  1. Tez No: 52146
  2. Yazar: S. TENDU MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PINAR CANEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin konusu Heidegger'in Varlık sorusunun çıkış noktası olan Varlığın ön kavranmasıdır. Heidegger bu kavramanın imkanı olarak yeni bir zaman anlayışı getirmiştir. Bu anlayış, zamanı Varlıkla birlikte ve Varlığın kavranmasının ön koşulu olarak kuran bir transandantal muhayyile gücü yorumuna dayanır. Bu çalışmada Varlığın ön kavranması kavrayıcı olan Dasein temelinde zamanla ilişkisi çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this thesis is precursory comprehension of Being which is the point of departure of Heidegger's question of Being. Heidegger brings out a new conception of time as the possibility of this comprehension. This conception is grounded in an interpretation of transcendental imagination which forms time together with Being as the precondition of its comprehension. This study attempts to explore precursory comprehension of Being, on the basis of Dasein which is in the possession of this comprehension, in relation to time.