Ethnic conflict in the post cold war era
  1. Tez No: 52144
  2. Yazar: LÜTFİHAK ALPKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET“Soğuk Savaş Sonrası Etnik Çatışma”konulu bu tezde etnik çatışmanın varoluş nedenleri, üçüncü tarafların müdahaleleri ve başarıya ulaşmış etnik hareketlerin ortak özellikleri incelenmiştir. Etnik çatışmanın nedenleri sayılabilecek yedi değişken ve onlarla ilgili hipotezler mevcut literatürden çıkarılmıştır. Bu değişkenler etnik azınlık grubunun hakim gruptan sosyo-kültürel farkları, azınlık nüfusunun toplam nüfusa oranı, ülkenin toplam nüfusu, ülkedeki etnik grup sayısı, ülke yönetiminin sağladığı çoğulculuk derecesi, şehirleşme oranı ve kişi başına düşen gayri safi milli hasıladan oluşturulmuştur. Bu değişkenlerle ilgili olarak, 315 etnik azınlık üzerinden toplanan veriler“SPSS for Windows”adlı bilgisayar programı vasıtasıyla analize tabi tutulmuş ve bağımlı değişken olan etnik çatışmanın mevcudiyeti ile bağlantıları aranmıştır. Sonuçta hiçbir değişken tek başına etnik çatışmanın sebebi olarak ortaya çıkmamıştır. Bunun üzerine değişkenlerin bileşik etkisini ölçmek için bir çoklu değişken analizi olan diskriminant analizi yapılmıştır. Bunun sonucunda, yedi değişkenin hep birlikte yaklaşık yüzde 75 oranında etnik çatışmayı açıklayabildiği görülmüştür. Yine bu analizin verdiği korelasyon sıralamasına göre en etkin üç faktör sosyo-kültürel farklar, ülke nüfusu ve çoğulculuk derecesi adlı değişkenlerdir. Üçüncü tarafların müdahaleleri ve etnik hareketlerin başarısı ile ilgili olaraksa silahlı mücadele yürüten yirmidokuz etnik azınlık hareketi incelenmiştir. Bu vaka incelemelerinden elde edilen sonuçlar şöyledir. Üçüncü taraflarla ilgili olarak görülmüştür ki, Birleşmiş Milletler Soğuk Savaş dönemindeki müdahaleden kaçman tavrını genelde korumaktadır. Etnik gruplara zaman zaman yardım eden bölge ülkeleri de sadece bölgedeki güçlerini artırmak için böyle yapmaktadırlar. Esas sürekli ve kararlı yardım irredentist komşulardan ve ülke içi rejim muhalifi örgütlenmelerdengelmektedir. Etnik hareketin başarısı ise kazanılacak askeri basanlara ve bunlar da sürekli ve büyük çaptaki üçüncü taraf yardımlarına bağlı gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ethnic Conflict in the Post Cold War Era by Liitfihak Alpkan The study of“Ethnic Conflict in the Post Cold War Era”has focused on the investigation of factors behind the formation and success of the ethnic conflict and the position of third parties to the conflict. Concerning theories and propositions on ethnic relations, seven temporary hypotheses of conflict are developed and tested by data collected about 315 ethnic minorities. These hypotheses exposed seven independent variables supposed to be influential in the existence of ethnic conflict. In order to test these variables, namely socio-cultural distinctness of the minority, level of pluralism, minority population ratio, number of ethnic groups, state population, urbanization ratio and per capita income in the concerned states, a data analysis is conduct. First of all, in order to investigate the existence of a relation between the likelihood of ethnic conflict and each factor separately, crosstabulations are constructed and Lambda values are calculated. Then, in order to see the combined effects of the seven variables to the classification of ethnic relations as conflictual or not and also in order to see the most influential factors behind ethnic conflict, a discriminant analysis is conducted. These steps of the data analysis are realized by the computer program called“SPSS for Windows”. On the other hand, a case study is IVconducted on 29 ethnic struggles in order to analyze positions of third parties and factors behind success of ethnic conflicts in the post Cold War era. The following findings are achieved as the results of the data analysis. The Lambda values concerning the degree of relation between variables show that none of the tested variables is effective on the formation of ethnic conflict per se. In other words, ethnic conflict is not the product of a unique factor. The discriminant analysis concerning the combined effects of independent variables, shows that these seven variables, all together, can discriminate 75% of cases that exhibit ethnic conflict from those that do not 75% of the time. The same analysis shows also that the most influential factors behind ethnic conflict are respectively the socio-cultural distinctness of the minority from the majority, the population of the state in which ethnic conflict occurs, and the level of pluralism in the concerned states. The case studies of 29 armed ethnic conflicts give the following results concerning the positions of third parties and the success of ethnic rebels. Regional powers were involved in supporting the ethnic rebels, however their support did not provide sufficient help needed to contribute to their ultimate success. The irredentist neighboring states and the regime opponent groups within the same state proved to be the most reliable supporters of ethnic rebels. The success of the ethnic secessionism is observed to be also highly dependent on this reliable support. In all of the few cases of post Cold War, ethnic achievements occurred through a civil war and by a large scale third party involvement.