Energy efficient massive MIMO design
Enerji verimli büyük ölçekli MIMO sistem tasarımı
  1. Tez No: 521462
  2. Yazar: MOHAMMED A.A. ABUIBAID
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Büyük ölçekli MIMO sistemi gerek yüksek enerji verimliliği (EV) gerekse kullanıcılara sunabileceği yüksek veri hızı nedeniyle 5G'de kullanılmaya aday teknolojilerden biridir. Bu bildiride büyük ölçekli MIMO sisteminin aşağı yön bağlantısı (downlink, DL) için enerji verimliliğinin ve kullanıcılara sunabileceği veri hızının hücredeki trafik yüküne göre değişimi incelenmektedir. Ayrıca kullanıcıların hücre içindeki konumlarının EV üzerindeki etkisinin anlaşılması için 3 farklı kullanıcı dağılım modeli önerilmiştir. Yapılan benzetimlerde eşit trafik yükü altında, kullanıcıların çoğunun hücre merkezine yakın konumda olmaları durumunda BS'in daha az antene ihtiyacı olduğu benzetimlerle gösterilmiştir. Benzetimler sonucunda BS'in kullanacağı anten sayısının hücredeki trafik yüküne ve kullanıcı konumlarına bağlı olarak değiştirilmesi ile enerji verimliliğinin artırılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
High data rate and energy-efficient design are of paramount importance for 5G systems. Massive multi-input multi-output (MIMO) can ensure both by extending the number of antennas at base station (BS) to a few hundreds and operating in time division duplex (TDD) mode to serve several tens of terminals. This study evaluates the impact of user location distribution (ULD) variation on the energy efficiency of a load-adaptive massive MIMO system. Then, it suggests a dynamic resource allocation strategy that exploits the advantage of ULD variations to attain a more energy-efficient design. Daily ULD variation is modelled by splitting the cell into a certain number of coverage areas and assigning different user densities to each one for each hour. This modelling yields different ULD variations, such as boundary focused (BF), middle focused (MF), uniform, and center focused (CF) ULD variations. For clarity, all cells are assumed identical in terms of BS configurations, cell loading and ULD variation. The simulation performed in this study benchmarks the proposed dynamic strategy with a fixed strategy dimensioned at maximum cell load and BF ULD model. The results show that the optimal number of antennas depends primarily on ULD model and secondarily on cell loading. Up to one third of the active antennas can be turned off daily, and this in turn conserves up to 36-50% of the consumed energy.