Growth factor loaded silk fibroin/pegdma hydrogels for articular cartilage tissue engineering
Büyüme faktörlü yuklenmiş ipek fibroin/pegdma hidrojellerıyle artiküler kıkırdak doku mühendisliği
  1. Tez No: 521476
  2. Yazar: MILAD FATHI ACHACHELOUEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEZCANER, DR. NİHAL ENGİN VRANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmanın amacı kıkırdak doku rejenerasyonu için bFGF ve TGF-β1 yüklü polimerik nanoküreler ve dental pulpa kök hücreleri içeren dimetakrilat polietilen glikol (PEGDMA)/fibroin hidrojel temelli doku iskelesi hazırlamaktır. Poli(laktik-ko-glikolik) Asit (PLGA) nanoküreler ikili emülsiyon-çözücü uçurma tekniği ile hazırlanmıştır. Farklı yardımcı maddelerin (Poli(2-etil-2-oksazolin) (PEtOx), heparin ve Kolifor P 188) büyüme faktörlerinin PLGA nanokürelerin içine hapsetme verimliliği ile PBS içinde, 37°C sıcaklıkta nanokürelerden salım kinetiklerinin üzerindeki etkisi incelenmiştir. bFGF nanokürelerin hazırlanması için %0.5 (kütle/hacim) heparin ve TGF- β1 nanokürelerin hazirlanmasi için %1.0 (kütle/hacim) heparin yardımcı madde olarak seçilmiştir. %0.5 (kütle/hacim) heparin içeren bFGF yüklü nanoküreler en yüksek hapsetme verimliliği, yükleme kapasitesi ve kümülatif %salım (sırasıyla %88.1 ± 0.3, %8.97 ± 0.34 ve %51.39 ± 2.22'dir) göstermiştir ve bu kürelerle hücre etkileşme çalışmalarında en yüksek hücre canlılığını göstermiştir. %1.0 heparin içeren TGF-β1 yüklü PLGA nanoküreler ise en yüksek hapsetme verimliliği, yükleme kapasitesi ve kümülatif %salım (sırasıyla %99.65 ± 0.1, %9.90 ± 0.10 ve %13.28 ± 0.19'dur.) ve en yüksek hücre canlılığını gösterdiği için en iyi küre grubu olarak seçilmiştir. Fibroin ve PEGDMA içeren hidrojeller (farklı hacim oranlarında PEGDMA (%10, 15 ve 20); fibroin:PEGDMA, 3:1, 1:1, 1:3), fibroinin sonikasyon ile çapraz bağlanması ve PEGDMA'ın UV ile foto-çaprazlanmasıyla viii hazırlanmıştır. 95.70 ± 17,82 kPa ile 338.05 ± 38.24 kPa arasında değişen hacim modülüne sahip hidrojeller PEGDMA konsantrasyonu ve PEGDMA ile %8'lik fibroin çözeltisinin hacimsel oranları değiştirilerek hazırlanmıştır. %10 (kütle/kütle) oranında nanoküreler hidrojellere eklendiğinde, hidrojellerin hacim modülünde anlamlı bir artış görülmüştür (p ≤ 0,05). En yüksek kütle kaybı, en yüksek fibroin içeren ve en az PEGDMA konsantrasyonu ile hazırlanan hidrojellerde görülmüştür (28 günde %89.93 ± 7.95 kütle kaybı görülmüştür.). En yüksek hücre canlılığı, PEG10-SF8(1:1) kompozit grubunda gözlenmiştir ve bu grup, diş pulpa kök hücreleri ve PLGA nanoküreleri içeren hidrojelleri hazırlamak için seçilmiştir. Canlı/ölü testinde, hem bFGF yüklü nanoküreleri hem de TGF-β1 yüklü nanoküreleri içeren hidrojellerde neredeyse hiç ölü hücre gözlenmemiş ve 7. günde hücrelerin yayıldığı gözlenmiştir. Hem bFGF yüklü nanoküreleri hem de TGF-β1 yüklü nanoküreleri içeren hidrojeller içinde DNA ve GAG miktarlarının, nanoküre içermeyen hidrojeller, boş nanoküreler içeren hidrojeller ve ayrı ayrı bFGF yüklü nanoküreleri ve TGF-β1 yüklü nanoküreleri içeren hidrojellerine göre anlamlı bir artış olduğu gözlenmiştir (p ≤ 0.05). Bu durum, bFGF ve TGF-β1'in ikili salımının diş pulpa kök hücrelerinin çoğalması ve kondrojenik farklılaşması üzerinde sinerjistik etkisini göstermektedir. Sonuç olarak, dental pulpa kök hücrelerini ve bFGF ve TGF-β1 yüklü PLGA nanoküreleri içeren PEG10-SF8(1:1) hidrojel sistemi, kıkırdak doku mühendisliğinde umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop bFGF and TGF-β1 loaded polymeric nanoparticles (PNPs) and dental pulp stem cells (DPSCs) containing dimethacrylated poly(ethylene glycol) (PEGDMA)/silk fibroin hydrogels as scaffolds for regeneration of the cartilage tissue. Poly(lactic-co-glycolic) acid (PLGA) nanoparticles (NPs) were prepared with double emulsion-solvent evaporation technique. The effect of different excipients (poly(2-ethyl-2-oxazoline) (PetOx), heparin and Kolliphor P 188) on the entrapment efficiency of growth factors in NPs and release kinetics from PLGA NPs in PBS at 37°C was investigated. For preparation of bFGF and TGF-β1 loaded NPs 0.5% and 1.0% (W/V) heparin excipients have been chosen, respectively. bFGF loaded NPs with 0.5% (W/V) heparin has shown highest cumulative percent release, encapsulation efficiency and loading capacity of 51.39 ± 2.22%, 88.1 ± 0.3% and 8.97 ± 0.34%, respectively and highest cell viability in monolayer study. TGF-β1 loaded PLGA NPs with 1.0% (W/V) as excipient was chosen due to highest cumulative percent release, encapsulation efficiency and loading capacity of 13.28 ± 0.19%, 99.65 ± 0.1%, 9.90 ± 0.10%, respectively and cell viability in monolayer study among all excipient groups. Hydrogels composed of silk fibroin and PEGDMA (PEGDMA (10, 15 and 20%) at different volume ratios (silk fibroin: PEGDMA, 3:1, 1:1, 1:3)) were prepared by crosslinking fibroin with sonication and PEGDMA with vi UV photocrosslinking. Hydrogels with various compressive moduli ranging from 95.70 ± 17.82 kPa to 338.05 ± 38.24 kPa were obtained through changing both concentration of PEGDMA and volume ratio of PEGDMA with 8% silk fibroin. 10% (W/W) NPs addition to hydrogels significantly increased their compressive moduli (p ≤ 0.05). Weight loss of blend hydrogels with highest silk fibroin content was the highest among all groups (89.93 ± 7.95% in 28 days). Highest cell viability was observed in PEG10-SF8(1:1) hydrogel group and this hydrogel composition was chosen for preparing hydrogels containing DPSCs and PLGA NPs. Live/dead assay has shown almost no dead cells and also elongated cells inside hydrogels containing both bFGF and TGF-β1 loaded NPs on 7th day. DNA and GAG amounts of hydrogels containing bFGF and TGF-β1 loaded NPs were significantly higher than hydrogels without NPs, empty NPs, and TGF-β1 loaded or bFGF loaded NPs (p ≤ 0.05), showing synergistically effect of dual release of bFGF and TGF-β over proliferation and chondrogenic differentiation of DPSCs in hydrogels. Overall, we conclude that PEG10-SF8(1:1) hydrogel system containing DPSCs and bFGF and TGF-β1 loaded PLGA NPs hold promise for cartilage tissue engineering.