Yüksek boyutlu bazı evren modelleri
Some universe models in higher dimension
  1. Tez No: 521475
  2. Yazar: SAADETTİN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Lineer değişkenli frenleme parametreli ve ideal akışkan içeren Kaluza-Klein tipi evren modeli incelenmiştir. Bu modelde evren büyük çökme ile son bulmaktadır. Evrenin yaşı yaklaşık olarak 32 milyar yıldır. Ayrıca frenleme parametresinin sabit olması durumları da incelenmiştir. Bu model FRW evrenin genelleştirilmiş halidir. Elde edilen sonuçlar gözlemlerle uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
We investigated Kaluza-Klein type universe model containing perfect fluid with the linearly varying deceleration parameter. In this model, the universe ends with a big rip. The age of universe is about 32 billion years. Also, constant deceleration parameter cases are investigated. This model is generalized FRW universe. Obtained results are consistent with cosmological observations.