Batı Anadolu bölgesi Wilhelmia (Simuliidae:Diptera) altcinsi türlerinin filogenetik ilişkilerinin araştırılması
Research on phylogenetic relations of Wilhelmia (Simuliidae:Diptera) subgenus species from West Anatolia region
  1. Tez No: 521477
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜKYETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÜMİT ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Canlı türlerinin keşfi ve aralarındaki evrimsel ilişkinin belirlenmesi çalışmalarında DNA dizilerinin kullanımı işlevsel ve çok yönlü verilerin elde edilmesine imkan tanımaktadır. Diptera takımının Nematocera alt takımı içerisinde yer alan siyah sivrisineklerin (Simuliidae) ülkemizde 55, tüm dünyada ise 2351 türü bilinmektedir. Bu çalışmada siyah sivsineklerin Batı Anadolu Bölgesi'ndeki akarsulardan 2012- 2017 yılları arasında toplanan ve absolu alkol içerisinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Entomoloji koleksiyonunda saklanan Wilhelmia altcinsinin 5 türüne ait (Simulium (Wilhelmia.) equinum, S.(W.) balcanicum, S.(W.) turgaicum, S.(W.) pseudequinum, S.(W.) paraequinum) bireylerin COI ve ITS1-ITS2 gen bölgelerini kullanarak, türler ve populasyonlar arasındaki filogenetik ilişkilerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada Bayesian filogeni (BF), maksimum olasılık (MO) ve maksimum parsimoni (MP) yaklaşımları ile türler arası filogenetik analizler gerçekleştirilmiştir. Filogenetik analizlerin yanı sıra COI gen bölgesi ile haplotipler arasındaki mutasyonel uzaklıklar hesaplanmış; ITS1-ITS2 gen bölgesi ile haplotipler arasındaki evrimsel ilişki ve paylaşılan haplotipler analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde; i) S. balcanicum ve S. turgaicum türlerinin monofiletik bir grup olduğu ve bu iki genç türün yeni ayrılmaya başlayan ortak bir soy hattından geldiği; ii) S. equinum türünün uzun zaman önce türleşmiş ve diğer türlerden genetik olarak ayrı monofiletik bir tür olduğu; iii) Çalışma bölgesinde ve ülkemizde familyanın en yaygın türü olan S. pseudequinum türünün farklı haplotipleri olmasına karşın lokal populasyonları arasındaki gen akışının devam ettiği; iv) aynı zamanda bu türün atasal haplotipe sahip olduğu için altcinsin şekillenmesini sağlayan temel tür olabileceği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte S. paraequinum ve S. pseudequinum türleri arasındaki genetik belirsizlik çalışılan gen bölgeleri ile çözülememiştir.
Özet (Çeviri)
The use of DNA sequences on discovery of living species and determine the evolutionary relationship between them allows to obtain many functional and versatile data. Simuliidae partaking in Nematocera suborder in Diptera, are represented with 55 species in Turkey and 2351 species in the World. The aim of this study is determine the phylogenetic relationship between populations of on 5 different species belong to Wilhelmia subgenus (Simulium (Wilhelmia) equinum, S. (W.) balcanicum, S. (W.) turgaicum, S. (W.) pseudequinum, S. (W.) paraequinum) form West Anatolia. The samples which is collected between 2012-2017, are stored in Eskişehir Osmangazi University Entomology Laboratory. Phylogenetic analyses between the species were carried out with using Bayesian phylogeny (BP), maximum likelihood (MO) and maximum parsimony (MP) approaches. Besides, mutational values between haplotypes were calculated via COI gene region and the evolutionary relationship between haplotypes and shared haplotypes have been analyzed via ITS1-ITS2. Conclusion of the results are as follows; i) S. balcanicum and S. turgaicum species are a monophyletic group and these young species are originated from a newborn common ancestory line; ii) S. equinum species is monophyletic group which has a speciation long ago and genetically distinct from other species; iii) Although S. pseudequinum, the most common species of the family in the study area and in our country, has got different haplotypes, the gene flow between the local populations of it continues iv) besides, S. pseudequinum could be the main species which actualise the formation of subgenus, because of this species has ancestral haplotype . However the genetic uncertainty between S. paraequinum and S. pseudequinum species cannot be resolved by the studied gene regions in this study.