Batı Anadolu bölgesi Eski Tunç Çağı boya bezemeli seramiği
Early Bronse Age of painted ceramics of Western Anatolia
- Tez No: 98670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Batı Anadolu Bölgesi Eski Tunç Çağı Boya Bezemeli Seramiği başlığı altında sunulan bu çalışma da, Batı Anadolu'nun kuzey, orta ve güney'indeki merkezlerden ele geçen boya bezemeli seramik incelenmiştir. Batı Anadolu'nun genelinde E.T.Ç I - II döneminde yaygın olarak görülen beyaz boya bezemeler genelde çizgisel bir teknikte yapılmıştır. Beyaz renk seramik boyama geleneği Batı Anadolu için Geç Kalkolitik Dönemin bir devamı olarak görülmektedir. Motifler kapların iç ve dış yüzeylerine uygulanabilmektedir. E.T.Ç IIFte ise daha çok Troya'nın V. tabakasında görülen kırmızı haç motifi boya bezemenin gelişim sürecinde önemli bir noktayı ifade etmektedir. Çalışma kapsamında incelenen seramik, genelde oha niteliklidir. İnce nitelikli örnekler azdır. Boya bezemenin en sık uygulandığı kap tipleri ; kaseler, çanaklar, testiler ve çömleklerdir. Bunun yanında ; birleşik kaplar, vazolar üzerinde de boya bezeme görülmektedir. Eski Tunç Çağı'nda kültürel etkileşimi iyi bir şekilde yansıtan boya bezemeli seramik ; Batı Anadolu'nun, Anadolu'nun diğer bölgeleri, Ege Adaları ve Kıta Yunanistan ile olan bağlantılarında da önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study concerns itself with the painted ceramics of the Northern, Central and Western Anatolia. White painted decoration, which is frequently found on ceramics dating to the EBA I-II periods in Western Anatolia, is usualy linear in character. The white painted pottery tradition has its roots in the Late Chalcolithic period in Western Anatolia. The motifs are applied on the interior or the exterior of the vessel. During the EBA III, the painted decoration assumes the form of the red-cross pattern known from Troy V contexts. The ceramics considered in this study is usualy of a medium fabric, fine fabrics being rare. Painted decoration iş most frequently used oh bowls, deep bowls, jugs and jars. Composite vessels and vases occasionally bear painted decoration. Painted ceramics, which reflect regional cultural interaction are especially important for clarifying the relation of Western Anatolia with the other regions of Anatolia, the Aegean islands and the Greek Mainland.