Sayısal ses çalışma yazılımları arasındaki ses çıktılarının farklarının analizleri
Analysis and comparison of sound output quality difference between digital audio workstation software
- Tez No: 521521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DENEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz müzik endüstrisinde sesi kaydetmeye, kaydedilen sesleri çalmaya ve bu ses kayıtları üzerinde işlemler yapılmasına yardımcı olan yazılımlar kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji, değişen kayıt teknolojileri ve müzik dinleme biçimleri bu yazılımların da değişmesine, gelişmesine ve bu yazılımlar arasında farkların doğmasına neden olmuştur. Yazılımlara erişimin ve ses üretimindeki kullanım kolaylıkları pek çok farklı yazılımın üretilmesine neden olmuştur. Kullanıcı tercihlerinin ve üretimlerin farklılaşmasının sonucunda, yazılımlar birbirlerinden bazı noktalarda ayrılmışlardır. Bu tez, ses kayıt ve müzik üretimi noktasında sık tercih edilen dört yazılım arasındaki farkları bazı sinyal ve gürültü türlerinin, yazılımlardan elde edilen ses çıktılarının analizleri yoluyla ifade edilmesi üzerine hazırlanmıştır. Bu konuyla ilgili daha önceden yapılan araştırmalar akademik çalışma disiplini taşımamaktadır. Bu tez çalışmasının sonucunda bu yazılımlar arası farklar sinyal ve gürültü türleri bazında ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in music industry, numerous software programs are being used to record, listen and process sound. By means of evolving technology, different recording techniques and various ways of listening music caused a difference between audio production programs. As digital audio workstations became widespread, different manufacturers had produced offered different software working environment. While all these software programs are capable of audio production in similar ways, they differ from each other due to user needs and production requirements. In this thesis, you can find the comparison of four software programs those are commonly used in music industry, based on the analysis of spectrums of output files gathered with same noise and simple wave (sine wave) sources. Previous resarches on this field do not exist not exhibit academic discipline. As a resut of this thesis work, differences between these software programs are analyzed and compared based on basic waveforms and noise inputs.