Sayısal ses iş istasyonu yazılımlarında ses niteliği farklarının incelenmesi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of sound quality differences in digital audio workstation software
- Tez No: 680958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA EDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
70'li yıllarda başlayan ve günümüze uzanan yaklaşık 50 senelik gelişim sürecinden geçmiş, analog ses sinyalin sayısal veriye dönüştürülüp işlendiği sayısal ses iş istasyonları (DAW), ulaşılan teknoloji ve bu teknolojinin sağladığı imkanlar ile müzik üretiminin vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. İki kanal ses kaydedebilme ve kaydedilen bu sesin belirli bir bölgesini kesebilme özelliği ile başlayan yazılımların gelişimi, günümüzde çok kanallı kayıt, midi desteği, sanal enstrümanlar, ses efektleri, otomasyon, spektral düzenlenme, perde düzeltme ve daha bir çok özellikle birlikte geçmişte hayal bile edilemeyecek boyutlara gelmiştir. Müzik prodüksiyonunda kullanılabilecek yazılımların sayıca fazla olması, aralarındaki fiyat farkları, yazılımların reklam kampanyaları, müzik prodüksiyon camiasında tanınan kişilerin açıklamaları gibi sebeplerle bu yazılımlar arasında ses kalitesi veya üstünlüğü konusunda uzun yıllardır süre gelen bazı tartışmalar başlamıştır. Bu çalışmanın da çıkış noktasını oluşturan ses niteliği farkları ile ilgili tartışmalar ve iddialar yazılımlardan alınan çıktıların detaylı analizleri ile incelenmiştir. Panlama, fader hareketleri, eklentiler, otomasyon, arabellek boyutu, çıktı zaman aralığı, çıktı formatı gibi ses farkı oluşturma olasılığı bulunan faktörler öncelikle tek bir test sinyali ve tek bir kanalda detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Tek bir kanal ve tek test sinyali kullanılması sayesinde yazılımların analiz edilen faktörle ilgili çalışma şekli izole edilerek ortaya çıkarılmıştır. Sonrasında, çok kanallı projelerin analizleri yapılmış ve tek kanal analizlerinden elde edilen verilerin yardımıyla ölçülen farkların nedenleri ortaya konulmuştur. Oluşan sayısal farkların büyüklüğüne göre yazılımlarda aynı ayarlar ile hazırlanmış müzik prodüksiyonu projeleri arasında ses niteliği farkının duyulma olasılığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital audio workstation (DAW), where analog audio signals are converted into digital data and processed, have become one of the indispensable elements of music production with the technology achieved and the opportunities provided by this technology. The development of software that started with the ability to record twochannel sound and cut a certain part of this recorded sound, today has come to proportions that could not be imagined in the past with multi-channel recording, midi support, virtual instruments, sound effects, automation, spectral editing, pitch correction and many more features. Due to the large number of software that can be used in music production, the price differences between them, the advertising campaigns of the software, the statements of the people known in the music production community, there have been some discussions about sound quality or superiority among these software for many years. The arguments and claims about the differences in sound quality, which constitute the starting point of this study, have been examined with detailed analysis of the mixdowns obtained from the software. Factors such as panning, fader movements, plugins, automation, buffer size, mixdown time interval, output format, which are likely to create a sound difference, are firstly analyzed with a single test signal on a single track. Thanks to the use of a single channel and a single test signal, the way the software works on the analyzed factor has been isolated and revealed. Afterwards, the analysis of the multi-channel projects was made and the reasons for the differences measured were revealed with the help of the data obtained from the single channel analysis. The possibility of hearing the difference in sound quality between music production projects prepared with the same settings was discussed according to the magnitude of the numerical differences.