Design and implementation of a multilevel cascaded h-bridge inverter
Çok seviyeli kaskad h-köprü çevirici tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 521525
  2. Yazar: FATİH EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çok seviyeli kaskad H-köprü eviricilerin (ÇSKHKE) dengeli koşullar altında çalışması için her bir H-köprüsünün (hücre) eşit DA gerilimine ve modülasyon indeksine sahip olması gerekmektedir. Eğer bu şartlardan biri sağlanmıyorsa veya DA kaynaklarından herhangi biri arızalıysa ÇSKHKE dengesiz koşullar altında çalışıyor demektir. Faz-kaydırıcı darbe genişlik modülasyonu (PS-PWM) ÇSKHKE için en çok kullanılan tekniktir. Ancak, dengesiz çalışma koşullarında, her bir hücrenin çıkış geriliminin efektif anahtarlama frekansı (fsw) civarında ürettiği harmonikler birbirlerini eleyemezler ve ÇSKHKE'nin çıkış geriliminde fsw frekansı ve katlarında istenmeyen harmonikler oluşur. Bu tezde, belirtilen problemi çözebilmek için, herhangi bir hücre sayısında çalışabilen hata toleranslı adaptif faz-kaydırıcı PWM (FTA-PS-PWM) önerilmiştir. Bu nedenle, çıkış geriliminde fsw frekansı ve katlarında oluşan harmonikleri matematiksel olarak temsil eden bir formül üretilmiştir. FTA-PS-PWM yönteminde, üretilen formüller ve her hücrenin DA gerilimi ve modülasyon indeksleri kullanılarak, faz-açıları her bir örnekleme zamanında hesaplanır ve ilgili hücrelere gönderilir. Önerilen yöntemin kullanışlılığını kanıtlamak adına, ilk olarak PV bağlantılı üç-faz ÇSKHKE simülasyon ortamında tasarlanmış, sonrasında ise tek-faz altı-hücreli bir ÇSKHKE laboratuvar ortamında test edilmiştir. Son olarak, FTA-PS-PWM yönteminin ÇSKHKE'nin çıkış gerilimindeki istenmeyen harmonikleri DA hataları dahil olmak üzere dengesiz çalışma koşulları altında başarılı bir şekilde azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balanced operating conditions of cascaded H-bridge multilevel inverters (CHB-MLI) require equal DC voltage and amplitude modulation index for each H-bridge (cell). Unbalanced operating conditions arise when at least one of these requirements is not met and/or a DC fault occurs. Phase-shifted pulse width modulation (PS-PWM) is the most widely used technique for CHB-MLIs. However, under unbalanced operating conditions, harmonics that appear around the effective switching frequency (fsw) of each cell fail to eliminate each other when PS-PWM is used and consequently, undesired harmonics are generated at the multiples of fsw on the output voltage of CHB-MLI. In this thesis, a fault tolerant adaptive phase-shifted pulse width modulation (FTA-PS-PWM) method is proposed for any number of cells to overcome this problem. For this reason, a mathematical representation of the harmonics appearing around the multiples of fsw on the output voltage of CHB-MLI is suggested. Based on derived formulations, phase-angle of each cell is calculated at each sampling time using DC voltages and amplitude modulation indices of all cells in FTA-PS-PWM. In order to validate the usefulness of the proposed switching strategy, a three-phase, PV connected CHB-MLI is established in simulation environment and an experimental prototype of a single-phase six-cell CHB-MLI is built. It is shown that FTA-PS-PWM reduces output voltage harmonics effectively in unbalanced operating conditions including DC faults for different number of cells.