Design and implementation of a single-phase cascaded H-bridge multi-level converter based statcom
Tek-faz kaskat H-köprü çok seviyeli çevirgeç tabanlı statcom tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 537810
  2. Yazar: HAMED ATYIA SOODI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Reaktif güç denetimi elektrik güç sistemlerinin gerilim kararlılığı ve güç kalitesi bakımından çok önemlidir. Durgun-halde, ağır yüklenme koşullarında sistem gerilimi referans değerinden daha düşük olabilir, veya hafif yüklenme koşullarında sistem geriliminde bir yükselme görülebilir. Bu durumların herhangi birisinde özellikle şönt reaktif güç desteği sistemin eski haline gelmesi için gereklidir. STATCOM, VAR kompanzasyonu ve gerilim denetimi için kullanılan FACTS cihazlarının en çok yönlü üyelerinden biridir. Sabit kondansatör veya SVC gibi eski kompanzasyon teknolojileriyle karşılaştırıldığında STATCOM'un daha hızlı tepki ve küçük boyut gibi avantajları vardır. Bu tezde, düşük güçlü tek-fazlı bir STATCOM prototipi modellenmiş, tasarlanmış ve pratik olarak gerçeklenmiştir. Önerilen STATCOM, üç adet kaskat tam H-köprüye sahip çok seviyeli bir çeviriciden oluşmaktadır. Önerilen STATCOM'un hem kapasitif hem de endüktif modlarda çalışabilmesi amaçlanmıştır. STATCOM'un tek-faz 220V şebekeye reaktif güç enjekte ettiği ve tek-faz 220V şebekeden reaktif güç tükettiği hem benzetimlerle hem de deneylerle gösterilmiştir. STATCOM'un istenilen büyüklükteki kapasitif/endüktif reaktif gücü üretebilmesi için bir kapalı döngü denetim şeması gerçeklenmiştir. STATCOM'a iyi dinamik performans sağlaması amacıyla birçok denetleyici parametresinin belirlenmesi için bazı optimizasyon yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reactive power control is very crucial in terms of voltage stability and power quality of electrical power systems. In steady-state, during heavy loading conditions, the system voltage may be lower than its reference value, or it might be observed an increase in system voltage during light loading conditions. In either of these cases, especially shunt reactive power support is necessary to restore the system. STATCOM is one of the most versatile member of FACTS devices that is used for VAR compensation and voltage control. When compared to old compensation technologies such as fixed capacitor or SVC, STATCOM has many advantages such as faster response and small size. In this thesis, a low-power single-phase STATCOM prototype has been modelled, designed and practically implemented. The proposed STATCOM comprises of a multilevel converter having three cascaded full H-bridges. It is aimed that the proposed STATCOM can operate both in capacitive and inductive modes. It is shown by both simulations and experiments that the STATCOM injects and absorbs reactive power into/from single-phase 220V grid. A closed loop control scheme has been implemented so that the STATCOM can generate the desired amount of capacitive/inductive reactive power. Some optimization methods have been used to determine many controller parameters which provide good dynamic performance to STATCOM.