Türkiye'deki kestane arı polenlerinin fenolik bileşiklerinin ve antioksidan özelliklerinin araştırılması
Investigation of the phenolic compounds and antioxidant properties of chestnut bee pollen in Turkey
  1. Tez No: 521531
  2. Yazar: BÜŞRA KARKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Arı poleni, zengin ve doğal gıda içeriğine sahip besinsel ve tıbbi değeri yüksek, vücut tarafından çok çabuk sindirilen, kana karışan ve insanlar tarafından tüketilebilen değerli bir üründür. Arı poleni aminoasit, protein, hormon, enzim, karbohidrat, mineral, yağ, vitamin, fenolik bileşikler, fitokimyasallar ve antioksidatif ajanlar içermektedir. Arı poleninin kimyasal içeriği, coğrafi ve botanik özelliklere göre değişmektedir. Bu çalışmada Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nden toplanan kestane arı poleni örneklerinde bulunan fenolik bileşikler ve karotenoidler HPLC-DAD cihazı ile tayin edilmiştir. Örneklerin toplam fenolik madde içeriği ve antioksidan kapasiteleri Folin-Ciocalteu, FRAP (demir iyonu indirgeyici antioksidan güç) ABTS ve CHROMAC (Cr (VI) indirgen antioksidan kapasite) yöntemleri ile belirlenmiştir. Zengin fenolik bileşik içeriğine sahip olan kestane arı poleni örneklerinin Fenton ortamında, DNA oksidasyonunu %11 oranında önlediği tespit edilmiştir. Ayrıca GC-MS/MS ile oksidatif stres sonucu oluşan DNA baz hasar ürünleri incelenmiştir. Kestane arı poleninin DNA baz hasar ürünlerinin oluşumunu %68,12 oranında önlediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bee pollen is a rich and natural food with high nutritional and medicinal content. It can be very quickly digested by the body, bloodstream and can be consumed by humans. Bee pollen contains amino acids, proteins, hormones, enzymes, carbohydrates, minerals, fats, vitamins, phenolic compounds, phytochemicals and anti-oxidative agents. Chemical composition of bee pollen can be varied according to geographical and botanical features. In this study, phenolic compounds and carotenoids in chestnut bee pollen samples collected from the Marmara and Black Sea regions were determined by HPLC-DAD. The total phenolic contents and antioxidant capacities of the samples were determined by Folin-Ciocalteu, FRAP (ferric reducing antioxidant power), ABTS and CHROMAC (Cr(VI) reduction antioxidant capacity) methods. It was identified that chestnut bee pollen samples with rich phenolic compound content prevented DNA oxidation by 11% in the Fenton environment. In addition, oxidative stress-induced DNA base damage products were examined by GC-MS / MS. It was determined that chestnut bee pollen prevented the formation of DNA base damage products by 68.12%.