Karadeniz tipi balıkçı gemilerinin ağırlık dağılımının stabilite ve gemi hareketleri üzerine etkisi
The effect of weight distribution on stability and ship motions of Black Sea type fishing vessels
- Tez No: 521540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE PEŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz tipi balıkçı gemilerinin enine stabilitesinde etkili olan yalpa hareketi üzerinde çalışma yapılmıştır. Balıkçı gemisinin çelik kısmını oluşturan yapısı ve yapı elemanları referans alınarak modelleme çalışması yapılmıştır. Modellenen bu yapıların ağırlıkları ve ağırlık merkezleri hesaplanmıştır. Daha sonra balıkçı gemisinde bulunması gereken diğer donanım ağırlıklarının da gemide bulundukarı yerler göz önüne alınarak ağırlıkları ve ağırlık merkezleri hesaplanmıştır. Farklı malzeme ve yükleme koşulları göz önünde bulundurularak ağırlık dağılımının stabilite ve gemi hareketleri üzerine etkisi incelenmiştir. Balıkçı gemilerinde üst yapılar çelikten inşa edilmektedir ve stabilite üzerine etkisi büyüktür. Bu çalışmada, üst yapı ağırlığının değişimi kullanılan malzemenin alüminyum veya çelik olarak seçilmesi ile irdelenmiştir. Farklı yükleme koşulları göz önünde bulundurularak stabilite durumları karşılaştırılmalı olarak verilmiştir. Yalpa hareketi lineer olmayan yalpa hareketi denklemi kullanılarak ayrıca incelenmiş ve lineer denklem ile lineer olmayan denklem sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, baş kıç vurma hareketi, yalpa hareketi ve dalıp çıkma hareketleri dilim teorisi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın bölgedeki gemi üreticilerine ön dizayn aşamasında katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, roll motion which is effective on the transverse stability of the Black Sea type fishing vessels was investigated. This study was carried out with reference to the structure of the steel section of the fishing ship and the structural elements. The weights and centers of gravity of these modeled structures are calculated. Then weights and centers of gravity were calculated taking into consideration the locations of the other equipment weights that are found on a fishing vessel. The effect of weight distribution on stability and ship motions was examined considering different materials and loading conditions. The fishing vessels are constructed with a superstructure steel that effects stability remarkably. In this study, variable weight of the superstructure was examined by selecting different materials such as aluminum and steel. Stability of the ship is investigated comparatively considering different loading conditions. The roll motion was also examined using a nonlinear rolling motion equation. The results of the linear and the nonlinear equations were compared. Also, the results of pitching motion, roll motion and heave motions were analyzed by strip theory. It is aimed to contribute to the preliminary designs of the shipbuilders working in the region.