Karadeniz tipi balıkçı tekneleri için Türk Loydu onaylı dümen rod-yelpaze tasarımının geliştirilmesi
Development of Türk Loydu approved rudder rod and blade design for Black Sea type fishing vessels
- Tez No: 915498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Trabzon'un Sürmene ilçesine bağlı Yeniay ve Çamburnu mahallelerinde yer alan Yeniçam Tersane Bölgesi'ndeki tersanelerin birçoğu, 20. yüzyılın başlarında küçük ölçekli ahşap tekne imalatıyla faaliyetlerine başlamıştır. Bu bölge günümüzde modern yapıya sahip gemilerin inşa edildiği bir gemi inşa sahasına dönüşmüştür. Bu çalışma kapsamında, bölgede üretilen Karadeniz tipi balıkçı teknelerinin dümen sistemlerinde zamanla yapılan değişiklikler incelenmiştir. Bunun yanı sıra, bölgedeki tersane müdürleri ve gemi sahipleri ile yapılan görüşmeler aracılığıyla dümenlerin mevcut durumu ve ihtiyaçları belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, balıkçılık sektöründe kullanılan balık avlama ve balıkçılık yardımcı gemileri gibi türler için yeni bir dümen tasarımı geliştirilmiştir. Her bir tasarımın analizi sonucunda, dümen yelpazesi üzerindeki kuvvet ve burulma momenti değerleri hesaplanmış, bu değerlere bağlı olarak gerekli dümen rodu çapı ile dümen yelpazesi kalınlığı belirlenmiştir. Nihai tasarım, Türk Loydu klas kuruluşu tarafından onaylanmış ve imalatı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many of the shipyards located in the Yeniçam Shipyard Region, situated in the Yeniay and Çamburnu neighborhoods of Sürmene, Trabzon, began operations in the early 20th century with small-scale wooden boat construction. Today, this region has evolved into a shipbuilding area where modern vessels are constructed. This study investigates the changes made over time in the rudder systems of Black Sea-type fishing vessels produced in the region. In addition, the current state and needs of these rudders were identified through interviews with shipyard managers and vessel owners. Based on the data obtained, a new rudder design was developed for vessel types used in the fishing industry, such as fishing vessels and fishery support vessels. The analyses of each design involved calculating the forces and torsional moments acting on the rudder blade. Accordingly, the required rudder stock diameter and rudder blade thickness were determined. The final design was approved by the Türk Loydu classification society and subsequently manufactured.