Investigation of the effect of bit grinding on the cost effective down the hole drilling in open pit mines
Açık ocak madenlerinde bit bilemenin delikiçi darbeli maliyet-etkin delme üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 521560
  2. Yazar: TUĞÇE GÜRKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDIN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Madenlerdeki en temel konu, maden ömrü boyunca verimli ve ekonomik bir operasyon yürütebilmektedir. Açık işletmelerde üretim maliyetlerinin önemli bir kısmı delme faaliyetlerinden gelmekte ve delme faaliyetlerinin maliyetleri, diğer maliyetler göz önüne alındığında kontrolü mümkün olabilen belki de tek maliyet kalemi olmaktadır. Buradan yola çıkarak, madenlerde farklı maliyet-etkin operasyonlar ilgi görmektedir. Bu çalışmada, bit bileme operasyonunun etkileri detaylıca araştırılmış olup bu konsept modern madencilik dünyası ile tanıştırılmıştır. Bu operasyonun ekonomik etkileri operasyonel koşullar göz önüne alınarak açık ocak madenciliği ile işletilen iki ayrı madende araştırılmıştır. Bu iki madende, önce örnek kümesinden bilenmeyen bitlerin denemeleri gerçekleştirilmiş ve sonra aynı çalışma alanında bilenmiş bitlerle testler yapılmıştır. Diğer koşullar sabitken, formasyonların mineralojik ve petrografik sonuçları delinebilirlik ve bit ömürleri arasındaki farkları yorumlamaya yardımcı olmuştur. Operasyonel maliyetler ve sarf malzemelerin ömürleri temel alınarak, parasal kazanımlarla sınırlı olmamakla beraber metre başı maliyetlerde ve bit ömürlerindeki kazanımlar ortaya konulmuştur. Ayrıca bit bileme operasyonunun delme maliyetlerini ve kullanılan bit sayısını düşürürken, bütün operasyonun verimini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The major issue during the life of the mines are to be able to carry out effective and economic operations. Drilling activities comprises the significant amount of the production cost in surface mining and it may be the only controllable one among all other costs. From this point of view, cost effective operations become the main concern in the mines. In this study, effects of bit grinding operation on the cost effective down the hole drilling are analyzed in detail to introduce this concept to the modern mining world. Economic impacts of this operation were investigated in two open pit mines by considering the operational conditions. In these two mines, the trials of the bits in the sample set were performed without grinding operation and then the reground bits were used in the same study area. The mineralogical and petrographical results of the formations helped to interpret the differences in the bit life and drillability when all other operational conditions are the same. Based on the operational costs and the life of the consumables, not only monetary achievements but also achievements in the cost per meter and bit life were determined. As a result, it is concluded that the bit grinding operation decreases the drilling costs and amount of used bits and increases the effectiveness of the whole operation.