Arithmetic and temporal transformations of working memory activation in subjects prone to psychosis
Psikoza yatkın bireylerde çalışma belleği aktivasyonunun aritmetik ve zamana bağlı dönüşümleri
  1. Tez No: 521561
  2. Yazar: TİMUÇİN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TIMOTHEA TOULOPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyopatoloji, Nöroloji, Psikiyatri, Physiopathology, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma belleği eksikliği, nörobiyolojik kökeni heterojen olan çeşitli gelişimsel bozukluklardan kaynaklanan psikozda görülen iyi çalışılmış bir bilişsel bozukluktur. Yakın dönemde yapılan birçok araştırma, çalışma belleğindeki bozulmanın, hastalığın başlangıcından önce kendini gösteren bir semptom olduğu sonucuna varmıştır. Fakat, bu çalışmaların birçoğu klinik olarak yüksek risk altında olan bireylere odaklanmıştır. Ergenlik dönemi boyunca gelişen psikoza olan hafif yatkınlık iyi anlaşılamamış ve buna bağlı olarak çalışma belleğinin nasıl etkilendiği bügune kadar açığa çıkarılamamıştır. Bu araştırmada biz, çalışma belleği süreci ile psikoza olan hafif yatkınlığın arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Otuz iki birey, şizotip için yapılandırılmış bir değerlendirmeye dayanarak hafifçe yatkın olanlar ve yatkın olmayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Her katılımcı, içerisinde hesaba dayalı ve zamana bağlı olarak değişen bilgiler içeren çalışma belleği testini tamamlarken davranışsal verileri kaydedilmiştir. Fizyolojik veriler ise, bir manyetik rezonans görüntüleme cihazı aracılığıyla toplanmış olup psikoza yatkınlığa bağlı olarak değişmiş çalışma belleği aktivasyonlarını tespit edebilmek adına bir genel doğrusal model uygulanarak analiz edilmiştir. Manipülasyon ve hızlı güncelleme gerektiren bilgi işleme süreçlerinin, prefrontal korteks ve üst pariyetal lobdaki geniş bir ağ ile ilişkili olduğunu gözlemledik. Bu çalışmada elde edilen bulgular, psikoza olan hafif yatkınlığın çalışma belleğini zayıf bir şekilde etkilediğini ve prefrontal kortekste ve pariyetal lobda ortaya konan dönüşümlerin psikoz ile klinik olarak ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Working memory (WM) de ficit is a well-studied cognitive impairment in psychosis which is stemming from various developmental abnormalities containing neurobiological heterogeneity. Recently, many studies have concluded that the WM impairment is a symptom which manifests itself before the onset of the disorder, but these studies mostly focused on the individuals at clinically high risk. The mild proneness to psychosis which develops during the adolescent period is not well understood and how the working memory is affected due to mild proneness to psychosis has not been elucidated heretofore. In this research, we aimed to examine the association between the mild proneness to psychosis and working memory processing. Thirty-two individuals were split in half as mildly prone to psychosis and not prone to psychosis based on the Structured Interview for Schizotypy (SIS-R). Each participant performed a robust working memory task which consists of computational and temporally varying information loads. The data were collected via a magnetic resonance imaging (MRI) scanner and analysed by applying a general linear model to detect altered working memory activations due to proneness to psychosis. We have observed that the processes requiring manipulation and rapid updating of the information are associated with a large network of prefrontal cortex and superior parietal lobule. The fi nding of this study suggests that the mild proneness to psychosis has affected the working memory weakly and that the alterations demonstrated in the prefrontal cortex and parietal lobules may be clinically relevant to psychosis.