Explicit nonlinear analysis for quasi-static behavior of frame structures with pid control and mass scaling
Çerçeveli yapıların pid kontol ve kütle ölçeklendirme ile doğrusal olmayan açık integrasyon analizi
- Tez No: 521559
- Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Betonarme çerçeve sistemlerinin performansa dayalı tasarımı, yapısal modelin deprem yükleri altında zaman tarihinin analizini ve yapısal elemanlardaki hasar tahminlerini gerektirmektedir. Bu yapıların zaman tanım alanındaki analizi genellikle kapalı zaman entegrasyon yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir. Kapalı entegrasyon yöntemleri için, çözümün ıraksaması genellikle modellenmiş sistemin çöküşünün başlangıcı olarak ele alınır. Bu çalışmada, deprem yüklerinin etkisinin analizini ve hasar tahminlerini sağlayan, açık zaman entegrasyonu kullanan doğrusal olmayan bir analiz platformu geliştirilmiştir. Zaman tanım alanında analiz yönteminde, kütle ölçeklendirmeden faydalanılarak, kararlı zaman adımı genel dinamikleri değiştirmeden yükseltilmiştir. Açık zaman entegrasyon yöntemleri dinamik analiz ve çöküş davranışının belirlenmesi için elverişlidir. Ancak, statik yüklemeler ve görece olarak daha hızlı yapılan sözde dinamik deneyler için, dinamik etkiler hızlı bir çözüm ve kapalı integrasyona göre karşılaştırılabilir bir analiz süresi için en aza indirilmelidir. Bu amaçla, yer değiştirme kontrollü deneylerde kullanılan yük kontrolünü taklit eden bir kontrol algoritması tatbik edilmiştir. Yöntem, yakın zamanda gerçekleştirilen bir sözde dinamik deney ile birlikte bir dizi sentetik deneyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance-based seismic design of reinforced concrete frame systems requires time history analysis of the structural model under earthquake loads and estimation of damage in the members. Time history analysis of these structures is usually performed using implicit time integration methods. For the implicit integration methods, divergence of the solution is typically treated as the onset of collapse of modelled system. In this study, a nonlinear analysis platform that enables the analysis of the effect of earthquake loads and estimation of damage by using explicit time integration was developed. In the time history analysis, mass scaling is utilized to increase the stable time step size without changing the overall dynamics. Explicit time integration methods are convenient for dynamic analysis and the determination of the collapse behavior. However, for quasi-static loading as well as relatively faster pseudo-dynamic experiments, dynamic effects should be minimized for a fast solution with analysis time comparable to implicit solutions. For this purpose, a control algorithm was implemented that mimics load control in displacementcontrolled experiments. The method is tested with an experiment as well as a recently conducted pseudo-dynamic experiment.