Oymapınar Baraj Gölü'ndeki (Antalya) Tatlısu kefali (Squalius anatolicus (Bogutskaya, 1997))'nin bazı büyüme ve üreme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some growth and reproduction characteristics of chub (Squalius anatolicus Bogutskaya, 1997) in the Oymapinar Dam Lake (Antalya)
  1. Tez No: 521605
  2. Yazar: ELİF SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ARZU BECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada; Oymapınar Baraj Gölü'nden Mart 2016 - Şubat 2017 tarihleri arasında örneklenen tatlısu kefali (S.anatolicus)'nin yaş kompozisyonu, büyüme parametreleri, yumurtlama zamanı, eşey oranları, ilk eşeysel olgunluğa erişme boyu ve yaşı, fekonditesi araştırılmıştır. Oymapınar Baraj Gölü'nden örneklenen 422 tatlısu kefalinin yaşları II-VIII arasında dağılım göstermiş, Örneklerin % 47,39'nu dişiler,% 52,61'ini erkekler oluşturmuştur. Dişilerin çatal boylarının 20,0 cm ile 55,1 cm arasında, ağırlıklarının ise 93,37 g ile 2307,88 g arasında değiştiği saptanmıştır. Tüm bireyler için Von Bertalanffy büyüme parametreleri L∞= 60,57 cm, W∞= 3260,79 g, k= 0,160 t0= -0,877 ve b = 3,195 olarak belirlenmiştir. En büyük yaş dişiler için VIII, erkekler için VII olarak belirlenmiştir. Tüm bireyler için ortalama kondisyon faktörü (KF) 1,278± 0,006 olarak hesaplanmıştır. İlk eşeysel olgunluk boyu dişi ve erkek tatlı su kefali bireylerinde sırasıyla 26,0 cm ve 23,0 cm olarak hesaplanmıştır. İlk eşeysel olgunluk yaşı dişi bireyler için III, erkek bireyler için ise II olarak bulunmuştur. Aylık gonadosomatik indeks değerleri, yumurtlama zamanın yoğun olarak Nisan-Haziran ayları arasında olduğunu göstermiştir. Fekondite (F) - boy ilişkisi, LogF=-0,44697+3,33868*LogL (R² =0,7168) olarak saptanmıştır. Ortalama yumurta çapının 0,93 mm ve ortalama yumurta veriminin 78408 adet/birey olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at researching age composition, growth parameters, spawning period, sex ratio, length and age at first sexual maturity, and fecundity of chubs (S. anatolicus) which were sampled from Oymapınar Dam Lake between the dates March, 2016 – February, 2017. Ages of 422 chubs sampled from the dam lake range from II to VIII and 47,39 % of the sampled population are female and 52,61 % of them are male. It has been determined that, in females, fork lengths varied between 20,0 cm and 55,1 cm and weights varied between 93,37 g and 2307,88 g. Von Bertalanffy growth parameters for all individuals were determinated as L∞= 60,57 cm, W∞= 3260,79 g, k= 0,160, t0= -0,877 ve b= 3,195. Maximum age was VIII for females and VII for males. Average condition factor (KF) for overall population was calculated as 1,278± 0,006. Length at first sexual maturity for female and male individuals of chubs were determined as 26,0 cm and 23,0 cm, respectively. It was found that first sexual maturity age for female individuals was III and for male individuals was II. Monthly gonadosomatic index values indicated that intense spawning period takes place between March and June. Fecundity (F)-length relationship was specified as, LogF=-0,44697+3,33868*LogL R² =0,7168. It was found that average egg diameter was 0,93 mm and average egg yield was 78408 items per individual.