Meme başı-areola kompleksinde düz kas yapısının ve nitrik oksit sentaz varlığının araştırılması
Investigation of the smooth muscle structure and the presence of nitric oxide synthase in nipple- areola complex
  1. Tez No: 28738
  2. Yazar: HACI MURAT TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Barajlar bir uygarlık göstergesi olup, 5000 yıldan bu yana insanlığın hizmetindedir. Başlangıçta taşkınlardan ko runmak ve su gereksinimini karşılamak için inşa edilen ba rajlar, yirminci yüzyılda tarım ve sanayi alanındaki geliş meler sonucunda elektrik enerjisi üretmek amacıyla da ta sarlanmaya başlanmıştır. Son yıllarda Amerika, italya gibi çeşitli ülkelerde meydana gelen ve önemli derecede can ve mal kaybına neden olan yetersizlik ve kazalar, barajların güvenliği konusunda halkın ilgisini son derece artırmıştır. Oysa artan nüfus ve gelişen uygarlığın getirdiği kon for isteminin doğal sonucu olarak büyüyen su ve enerji ge reksinimini karşılamak için daha yüksek ve büyük barajlar yapılmaktadır. Birinci derecede yerler daha önce kullanıl mış olduklarından, ikinci derecede yerlere inşa edilen bu barajların bir kaza neticesinde ne denli can ve mal kaybına neden olabilecekleri kolaylıkla tahmin edilebilir. Bu ne denle barajların çevresindeki değişikliklerin izlenmesi ve projede öngörülmeyen değişimlerin belirlenerek gerekli ön lemlerin zamanında alınması önemlidir. Yukarıda ifade edilen ve barajın yapılması aşamasında başlayan, yaşamı boyunca süren ve deformasyon ölçüleri ve gözlemleri olarak adlandırılan gözleyerek izleme yöntemiyle görevlerini güven içerisinde yapıp yapmadıkları belirlenir. Ayrıca elde edilen bu veriler yardımıyla ileride yapılacak tasarımlar için yeni görüş ve ölçütler sağlanır. Bu çalışmada, incelenen objenin mutlak def ormasyonla- rını belirleme olanağı veren jeodezik kontrol ağlarının kullanıldığı jeodezik yaklaşımlar üzerinde durulmuştur, ön ce bu ağların tasarlanması, oluşturulması, ölçülmesi ve bunların değerlendirilmesi açıklanmıştır. Ardından başlıca jeodezik yaklaşımlar irdelenmiş, doğrusal hipotez testleriile geliştirilmiş Karlsruhe Yaklaşımı tanıtılmış ve yeni bir yöntem önerilerek mevcut durum ile karşılaştır ılmıştır. uygulamada, Antalya'daki Oymapınar Baraj ı'nda dört ölçme döneminde yapılan ölçüler değerlendirilerek baraj gövdesinin ve çevresinin davranışları belirlenmiş, değer lendirme sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUHHARY Dams as indicators of civilizatlon have been serving to mankind for 5000 years.In the early years, they were constructed for protecting against the overflows of ri- vers and meeting the needs of water. At the 20th century, as a result of the developments in agricultural and in- dustrial fields, they have been designed for producing energy of electricity. Recently, in many countries such as America and Italy, casualities due to the accidents and insufficiencies catısed many people to arouse their interest on safety of danış. However, the requireraents of convenience and the needs of supplying much water and energy depend on constructing the dams which are larger and higher. But, this may bring about more casualities (i.e properties and deaths). Therefore, it is necessary to take raeasures on time by monitoring the changes around the dam structure and by determining the deformations which are not foreseen in the project. By means of the measurements and observations which are called as measurements of deformation, dams are controlled whether they function in reliance ör not. These measurements begin with the begining of the construction works of dam and continue along the lifetime. Moreover, these data lead the new toughts and raeasures for forward proj ects. in this study, the geodetic approaches which are based on the determination of the absolute deformations of the object points by means of mîcro-geodetiç networks have been researched. As a first step, some descriptions on micro- geodetic networks (i.e design, establishment, measurements, evaluation methods, ete) are given. in the following sec- tions, several approaches on the subject are discussed and linear hypothesis tests and Karlsruhe Method are repre-VII sented. Giving new suggestions, results are compared with the described methods. Evaluating the measurements which were carried out in Antalya-Oymapınar Dara as four measuring campaigns, the behaviors of dam structure and of its environment have been determined. Finally the results have been discussed and interpreted.