Yumurta içi (in ovo) glutamin enjeksiyonunun embriyo gelişimi, çıkış parametreleri, bağırsak gelişimi, kan parametreleri, civciv kalitesi, etlik piliç performansı ve karkas özelliklerine etkisi
The effect of in-ovo injection of glutamine on embryo development, hatching parameters, intestinal development, blood parameters, chick quality, broiler performance and carcass characteristics
  1. Tez No: 521610
  2. Yazar: ARDA SÖZCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, etlik piliçlerde yumurta içi glutamin enjeksiyonunun embriyo gelişimi, çıkış parametreleri, bağırsak gelişimi, kan parametreleri, civciv kalitesi, büyüme performansı ve karkas özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, Ross 308 genotipli 36 haftalık yaştaki damızlık sürüden elde edilen yumurtalar kullanılmıştır. Kuluçkanın 17. gününde yumurtaların hava boşluğuna sıvı formda L-glutamin enjekte edilmiştir. Çalışmada, kontrol (enjeksiyon yapılmamış), 0,5 ml steril su enjeksiyonu (negatif kontrol), 0,5 ml steril su içinde 20 mg (1. doz), 40 mg (2. doz), 60 mg (3. doz) ve 80 mg (4. doz) glutamin enjeksiyonu olarak altı farklı grup oluşturulmuştur. Kuluçkanın 20. gününde embriyo büyüme özellikleri, çıkış gününde ise civciv kalite parametreleri, iç organ gelişimi, bağırsak morfolojisi, kan parametreleri (glukoz düzeyi, immünoglobulin, karaciğer enzimleri ve kan hücreleri), yaşama gücü ve geç dönem embriyo ölümleri belirlenmiştir. Büyütme döneminde (1-6 hafta) uygulama gruplarında haftalık besi performansları saptanmıştır. Büyütme döneminin 14. ve 42. günlerinde iç organ gelişimi, bağırsak morfolojisi ve kan parametreleri, 42. gününde ise kesim ve karkas parametreleri belirlenmiştir. Kuluçkanın 20. gününde embriyo ağırlığı, sarı emilimi, embriyo vücut ve bacak uzunluğuna ait en yüksek ortalama değerler 2.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the effect of in-ovo injection of glutamine on embryo development, hatching parameters, intestinal development, blood parameters, chick quality, broiler performance and carcass characteristics. In the study, hatching eggs were obtained from 36 weeks of age of Ross 308 broiler breeder flock. The eggs were injected with liquid form of L-glutamine into air sac on day 17th day of incubation. Six treatment groups were created as control (no injection), injection with distilled water (shame group), injection with 20 mg (dose 1), 40 mg (dose 2), 60 mg (dose 3) and 80 mg (dose 4) glutamine dissolved in 0,5 ml distilled water. Embryonic growth traits were measured on day 20th of incubation, whereas chick quality parameters, organ development, intestinal morphology, blood parameters (glucose level, immunoglobulins, liver enzymes and blood cells), survival rate and late term embryonic mortalities were determined at hatch. During growing period (1-6 weeks), weekly broiler performance was determined in the treatment groups. On days 14 and 42 of growing period, organ development, intestinal morphology and blood parameters, on day 42 slaughter and carcass parameters were detected.