Charlotte Turner Smith: A harbinger of romantic poetry?
Charlotte Turner Smith: Romantik şiirin bir öncüsü mü?
- Tez No: 521630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
18. yüzyıl sonlarında yaşamış, üretken ve öncül bir şair olan Charlotte Smith, kullandığı yenilikçi türler ve konularla kendinden sonra gelen pek çok şairi etkilemiştir. Her ne kadar edebi ünü yüzyıllar boyunca unutulmuş olsa da, şair son yıllarda feminist eleştirmenler tarafından yeniden keşfedilmiştir ve günümüzde ilk Romantik şair olarak anılmaktadır. Şiirlerinde pek çok yenilik barındırsa da, bu çalışma Smith'in Romantik olarak adlandırılmasını sorunsallaştırmakta ve aslında şairin önemli Romantik prensiplere uymadığını savunmaktadır. Bu çerçevede, bu çalışma, aşkınlık ve Burke'e göre yüce, duyarlılık ve öznellik kavramlarına yoğunlaşarak Smith'in Romantik düşünce yapısı ve şiiriyle olan karmaşık ilişkisini irdelemektedir. Şiir çözümlemelerinden önce verilen giriş bölümü, Smith'in şiirlerinin detaylı olarak anlaşılması için gerekli olan şairin yaşamöyküsüne ve edebi mirasına yer vermektedir. Girişin ardından gelen teorik bölüm, Romantik dönemin özelliklerini vererek tartışmanın zeminini hazırlamaktadır. Şiirlerin detaylı okumaları, Smith'in örgün eğitim eksikliğine bağlı olarak, dönemin erkek şairlerinin aksine, şairin felsefi bilgisinin eksikliğini ve dünya görüşünün yüzeyselliğini ortaya koymaktadır. Yine de, Smith'in şiirleri kadın duyarlılığını, topluma muhalif olmasının karmaşıklığını ve öznelliğin akışkanlığını göstermesi açılarından önemlidir ve şairi döneminin en önemli ve ilgi çekici lirik seslerinden biri yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Charlotte Smith, a prolific and prominent poet of the late 18th century, inspired many of her successors with the innovative poetic genres and subject matter that she introduced. Although her literary legacy was largely forgotten for centuries, she has been recently rediscovered by feminist scholars of Romanticism and is nowadays being cited as the first Romantic poet. Despite the many innovations in her poetry, this study, however, intends to problematize this labelling, by arguing that Smith's poetry fails to adhere to important Romantic principles. Hence, this research focuses on the concepts of transcendence and Burkean sublime, sensibility and subjectivity to reveal her complex relationship to Romantic preoccupations and tradition of poetry. The discussion of the poems is preceded by an introductory chapter about Smith's legacy and life as biographical references to her painful life are integral to any comprehensive discussion of Smith's poetry. Following the introduction, a theoretical chapter on the concept of Romanticism lays the foundations for the discussion. The close reading of the poems reveals that owing to her lack of formal education, Smith does not have the philosophical background that many of her male counterparts do; thus, the worldview presented in the poems is mostly superficial, lacking the profundity that is predominant in later, canonical Romantic poetry. However, her poetry does reveal the ethics of feminine sensibility, the complexity of the female dissent and the fluidity of subjectivity, which insights make her one of the most important and interesting lyrical voices of her time.