Burkina Faso'da askeri darbeler ve rejimler: 1980-2015
Military coup d'états and regimes in Burkina Faso: From 1980–2015
- Tez No: 521629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ERDEM DENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Burkina Faso şaşırtıcı derecede fazla askeri darbe ve rejime sahne olan Afrika ülkelerinden biridir. Nijerya, Gana ve Benin'le yarışan darbelerle dolu bir tarihe sahiptir ve Afrika'nın“darbe başkenti”olarak anılmaktadır. 1960'ta bağımsız olmasından bu yana ülke, beş tanesi 1980-2015 arasında gerçekleşmiş olan altı başarılı askeri darbe ve rejime sahne olmuştur. 2015 seçimleri dışında da devlet başkanının seçimle değiştiği görülmemiştir. Hükmetin askeri darbeler yoluyla değişmesi öylesine yaygındır ki bu durum, ülkedeki demokratik kurumları tüketmekte ve sivil yönetimi tahrip etmektedir. 1980'den 2015'e dek ülke birçok askeri darbeye tanık olmuş ve bunların çoğu da 1980'li yıllarda gerçekleşmiştir. Ülkenin askeri darbelere eğilimli olmasının ardında çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bu çalışmada da şaşırtıcı derecede çok sayıdaki askeri darbeler ve rejimlerin ülke üzerindeki etkilerinin yanı sıra bunların tetikleyicisinin ne olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla, 1980-2015 arasında gerçekleşen darbelerin tarihi incelenmektedir. Çalışmayla, ordu menfaatlerinin ve ekonomik ve sosyopolitik azgelişmişliğin Burkina Faso'da askeri müdahalelerin sıklığını önemli ölçüde arttırdığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra çalışmada darbe ve rejimlerin Burkina Faso üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Bu etkilerden bazıları, diğerlerinin yanı sıra ekonomi, politika, tarım, ordu ve demokratik ilkeleri içermektedir. Bu da söz konusu nedenlerin (gerekçelerin) ve ülkenin kalkınması üzerindeki etkilerinin ampirik temellendirmesi ve sağlam bir analizini sunmak amacıyla kuramsal açıklamalar kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burkina Faso is one of the African states with a staggering number of military coup d'états and regimes. It has a coup-laden history that rivals Nigeria, Ghana and Benin and it is referred to as the“coup capital”of Africa. From its independence in 1960, the country had six successful military coups and regimes, five of which happened between 1980-2015. There has never been a change of head of state through elections except in 2015. Change of government through military coups has been so rampant that it has starved the country's democratic institutions and obliterated civilian rule. From 1980 to 2015, the country witnessed multiple military coups and most of them happened in the 1980s. Several factors led to the proneness of the country to military coups. This work, therefore, studies the history of these coups from 1980 to 2015 to find out what sparked this whopping and staggering number of military coups and regimes as well as the impact it has had on the country. This study established that military-based interest, economic, sociopolitical underdevelopments have flared up the frequency of military intervention in Burkina Faso. In addition, the study also looks into the impacts of these coups and regimes had on Burkina Faso. Some of these impacts include: economy, politics, agriculture, the military, democratic principles among others. This has been achieved by employing theoretical explanations to provide empirical justification and robust analyses of these causes (reasons) and impacts it had on the development of the country.