Establishment and maintenance of the pedagogical focus in teacher led foreign language classrooms in practicum
Öğretmen adaylarının staj kapsamında anlık öğretim hedeflerinin kurumu ve sürdürümünün konuşma çözümlemesi yoluyla incelenmesi
- Tez No: 521631
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada 4. Sınıf İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin okul deneyimi dersi kapsamında okullarda işledikleri derslerde pedagojik hedeflerini kurma ve sürdürme yolları konuşma çözümlemesi yoluyla incelenmiştir. 16 öğretmen adayının ders anlattığı 43 farklı ders video kameralarla kaydedilmiş, çevriyazıya aktarılmış ve konuşma çözümlemesi yolu ile analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarının öğrencilerle beraber pedagojik hedefleri doğrultusunda yarattıkları bağlamların yapının odak olduğu, anlamın odak olduğu ve akıcılığın odak olduğu bağlamlar olarak 3'e ayrıldığı bulunmuştur. Bu farklı ve kendine özgü etkileşimsel kaynaklar yardımıyla kurulan odakların sürdürülmesi ve öğretim fırsatlarının ortaya çıkması için öğretmen adaylarının kullandığı etkileşimsel ve pedagojik kaynaklar incelenmiştir. Öğretmen adayları yapı ve doğruluğa odaklandıkları durumlarda öğrencilerden cümlenin tamamını söylemelerini isteyerek öğrencilerin takip eden söz sıralarında onarım yapmalarını sağlamıştır. Akıcılığın odak olduğu bağlamlarda öğretmen adayları kendi kısa hikayelerini anlatarak öğrenci katkılarını etkin bir şekilde almayı başarmışlardır. Bu iki etkileşimsel ve pedagojik kaynak sınıf içi etkileşimsel yeti içinde yerini alabilir. Öte yandan öğretmen adaylarının dil kullanımı bazı öğretim fırsatlarını kaçırmalarına sebep olmuştur ve bu çalışma kaçırılan öğretim fırsatlarının konuşma çözümlemesi yoluyla incelenmesi açısından bir ilktir. Öğrenciler yetersiz bilgi iddialarında bulunduklarında, bilinmeyen kelime arayışına girdiklerinde ve soru sorduklarında öğrencilerin bu sorunlarına yönelmedikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca değerlendirme yapılması beklenen son söz sırasını da atladıkları bulunmuştur. Bu pratiklerin de öğretme fırsatlarının değerlendirilmemesine yol açtığı ortadadır. Tezin sonuçları ışığında öğretmen eğitimi, sınıf içi araştırma yöntemleri ve sınıf içi etkileşimsel yetinin gelişimi ile ilgili önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This micro-analytic L2 classroom interaction study aims to unearth establishment and maintenance of the pedagogical focus in EFL classrooms led by pre-service teachers. 16 pre-service EFL teachers' teachings in 43 different lessons in practicum context were video-recorded and transcribed using Jefferson transcription convention. Employing conversation analysis as research method, the data were analyzed to investigate the emerging contexts in EFL classroom interaction led by pre-service teachers. And then interactional and pedagogical resources to establish and maintain those emerging contexts were identified. With regards to teaching opportunities, the resources were analyzed to decide their potential to open or hinder space for teaching. The findings indicate that focus on form, focus on meaning and focus on fluency were the contexts that emerged in classroom interaction. Pre-service teachers employed some pedagogical and interactional resources to facilitate teaching opportunities. When teacher candidates focused on form, they requested for full sentence for learners to repair their next turns. The second action is to initiate self-stories in focus on fluency to involve learners and elicit their contributions in the following turns. On the other hand, some interactional practices hindered teaching opportunities and this study was the first one to analyze missed teaching opportunities using conversation analysis. The actions that led preservice teachers to miss teaching opportunities were leaving learners' questions, word searches or claims of insufficient knowledge unattended and passing up third turn, The implications for teacher education, classroom research and classroom interactional competence framework were provided in the light of the results.