Etkinlik sektörü açısından İstanbul otellerindeki balo salonlarının incelenmesi
Examination of ballrooms in Istanbul hotels in terms of event sector
  1. Tez No: 521664
  2. Yazar: SİNAN KÜTÜKLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM BEDÜK TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Etkinlik Sektörü Açısından İstanbul Otellerindeki Balo Salonlarının İncelenmesi”konulu yüksek lisans tezinde; etkinlik kavramı ele alınmış ve etkinliklerin çeşitleri, ve alan tasarımı, yönetimi ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Etkinlik sektörünün ortaya çıkışına, geçmişten günümüze uzanan tarihçesine ve şu andaki çeşitlerine değinilerek, bunların arasından özel etkinlikler incelenmiştir. Özel etkinliklerin günümüzdeki uygulama aşamaları olan etkinlik alan tasarımı ve yönetimi ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Günümüzde modern şehir yaşantısında bir etkinliğin profesyonel yardım almadan uygulanma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hedeflenen organizasyonun kusursuz olarak gerçekleşmesi için birçok farklı disiplin ve firmanın bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu farklı disiplin ve çalışma ekiplerini organize etmek ve etkinlik alan tasarımını yapmak işini üstlenen organizasyon firmalarının etkinlik öncesi, sırası ve sonrasındaki görevleri de incelenen konular arasındadır. Etkinlik sektörü tedarikçilerinin verdikleri hizmetlere göre detaylı olarak anlatımı yapılmıştır. Yüzey kaplama, kumaş dekorasyon ve zemin kaplama, çiçek dekorasyon, matbaa ve promosyon, ses ışık ve görüntü hizmetleri, yükseltilmiş zemin, podyum, dekor ve kiralık malzeme tedarikçileri detaylı olarak incelenmiş ve çalışma yöntemleri ile kullandıkları malzemelerin etkinlik sektörünce önemli özellikleri açıklanmıştır. Bu tedarikçi firmaların etkinlik süreçlerindeki görevleri irdelenmiş ve etkinlik süreçlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiştir. Tedarikçi firmaların kullandıkları malzeme özellikleri, kullanım ve çalışma yöntemlerinin bir bütün olan etkinlik süreçlerinin planlamasındaki önemi; yerleşim planı hazırlama aşamasından, uygulama ve demontaj sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmıştır. Günümüz modern şehir yaşantısında insanların zamanının kısıtlı olması ile istenilen hizmetlerin bir arada olduğu hızlı ve kalite olarak alınabildiği mekanlara olan ihtiyacı ortaya çıkartmıştır. Oteller sahip oldukları balo salonları ile bu ihtiyaçları karşılamaktadırlar. Gelişen dünya ile birlikte etkinliklerin de ihtiyaçları artmaktadır. Bu sebeple otel balo salonlarının da bu yeni ihtiyaçlara göre kendilerini geliştirmesinin önemine değinilmiştir. İstanbul'un sanatsal ve kültürel merkezî noktalarına yakın olmaları ve etkinlik sektörünce tercih edilmeleri sebebiyle seçilmiş olan otellerin balo salonlarının sahip oldukları donanım ve teknik kapasiteleri sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak incelenmiştir. İncelenen otellerin balo salonu planlarına, ölçülerine ve önemli detaylarına ve etkinlik sektörünce olumlu ve olumsuz yönlerine yer verilmiştir. Yeni balo salonu tasarımlarında etkinlik sektörünün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılacak düzenlemelere örnekler verilerek bunların yapılması durumunda bu balo salonlarını bünyelerinde barındıran otellerin bu sayede daha fazla gelir elde edebileceği vurgulanmıştır. Tez, giriş ve onu izleyen üç bölümün ardından gelen sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; çalışmada ele alınan konunun önemi ve kapsamına değinilip, ulaşılmak istenen amaç belirtilmiştir. Birinci bölümde etkinlik kavramı ele alınmış ve etkinlik çeşitleri, etkinlik alan tasarımı ve yönetimi ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde; etkinlik sektörü tedarikçilerinin tanıtımı yapılmış, görevleri irdelenmiş ve kullandıkları malzemelerin teknik özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; İstanbul şehrinin sanatsal ve kültürel merkezî noktalarına yakın olmaları ve etkinlik sektörünce tercih edilmeleri sebebiyle seçilmiş olan otellerin balo salonlarının sahip oldukları donanım ve teknik kapasiteleri sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise; İstanbul'da etkinlik sektöründeki kurumsallaşmanın önemi, tedarikçilerin belirli bir çalışma ve malzeme standardına kavuşmasının gerekliliği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis on“Examination of ballrooms in Istanbul Hotels in Terms of Event Sector”the concept of activity was discussed and explanations were made about the types of activities, the design and management of the activity area. Special events are detailed with reference to the emergence of the event industry, its history, and its varieties of the events in this research. Detailed design and management of the event area, which is the current implementation stages of special events, is explained in detail. Today, in modern city life, there is no chance that an activity will be implemented without professional help. Many different disciplines and companies need to be brought together in order for the targeted organization to be flawless. The tasks before, during and after the event of organizational firms undertaking to organize these different disciplines and work teams and to design the field of activity are also examined. The activity sector is explained in details according to the services provided by the suppliers. The supplier of materials for surface coating, fabric decoration and flooring, flower decoration, printing and promotion, sound light and image services, raised floor, podium, décor and rental materials have been examined in detail and important features of the materials used with their working methods are explained The tasks of these supplier firms in the activity process are examined and the points to be considered in the efficiency process are mentioned. The material features of the supplier firms, the importance of planning the activity processes, which are a whole of their use and working methods; the points to be considered in the application and disassembly process are emphasized from the stage of preparing the settlement plan. In today's modern city life, people's time is limited therefore easy accessibility and high quality service increases importance of hotel ballroom halls and demand for these venues. The needs of the events are increasing with the developing world. In this manner, the importance of development of the ballroom halls, according to these new needs, were mentioned. Equipment and technical capacity of selected hotel ballrooms, which are close to cultural pinpoints of Istanbul and preferred by event industry, were investigated according to event needs. Plans, dimensions and important details of selected ballrooms and their assets and drawbacks according to event industry were reported. Arrangements for new ballroom designs, while considering needs of event industry, was given and it is emphasized that when this arrangements are done, hotels that own these ballrooms may be able to earn more income. Thesis consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction chapter; the aim and scope of the subject which was discussed in the study and the aim to be reached are stated. In the chapter one; the concept of event is discussed and explanations are made about the types of events, the design and management of the event space. In the second chapter; the suppliers of the activity events were introduced, their duties were investigated and the technical characteristics of the materials that they used were discussed. In the third chapter; The equipment and technical capacities of the ballrooms of the chosen hotels, which are in proximity to the artistic and cultural center points of the city of Istanbul and thus preferred by the event industry, have been examined respect to requirements of the events. In conclusion chapter, importance of institutionalization in event industry and need of standardization for supplier companies and materials were explained.