Web tabanlı kilo takip ve öngörü sistemi tasarımı
Design of a web based weight tracking and prediction system
  1. Tez No: 521683
  2. Yazar: TOLGA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYAT, YRD. DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kapsamında, kişilerin günlük yaşantılarındaki beslenme, uyuma, oturma, yürüyüş yapma gibi fiziksel aktivitelerine bağlı kalori harcaması ile uluslararası tahmini formüllerle hesaplanabilen bazal metabolizma hızına bağlı kalori harcaması izlenmiş ve analizi yapılmıştır. Bunun sonucunda kişilerin süre bazında ne kadar kilo alabilecekleri veya verebilecekleri tahminini yapabilen sistem tasarlanıp geliştirilmiştir. Çalışmanın birinci kısmında, bireylerden veri toplanması işleminde güncel teknolojiler kullanılmıştır. Kullanıcılardan ilk başta fiziksel ölçüleri olan boy, kilo, yaş ve cinsiyet bilgileri alındıktan sonra, günlük olarak aldıkları yiyecek, içecek ve gün içinde yaptığı aktiviteleri kullanıcı arayüzünden girerek tek bir havuzda toplanması sağlanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, tasarlanıp geliştirilen bir yazılım ara yüzü yardımıyla kullanıcıların kalori değerleri toplanmış ve analizi yapılmıştır. Bireylerin belli bir süre kalori alış verişini takip ederek, bu süre başlangıcında ve sonunda kaç kalori fazlası veya eksiği olduğu ortaya konmuştur. Bireyin başlangıç kilosu ile hedeflenen süre sonundaki kilo arasındaki değişimi, bazal metabolizma hızını ölçen uluslararası geçerli formüller ile hesaplanmıştır. Bu ölçümlerimiz sonucunda hesapladığımız sonuçlar ile kıyaslandığında baz alınan formüller içerisinden en yakın olan formül tespit edildikten sonra, bireye özgü bir formül önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the caloric expenditure related to sleeping, sitting, walking, physical activity such as nutrition etc. in daily life of people and calorie expenditure due to basal metabolic rate which can be calculated by internationally estimated formulas was observed and analysed. As a result, a system has been designed and developed which can predict the amount of weight loss. In the first part of the study, data regarding to height, weight, age, gender as physical information and daily food, drink intake and activities were collected through the system. The calorific values were collected through a software interface that we designed and developed. The change between the initial weight of the individual and the weight at the end of the targeted period is calculated with predefined formulas that measure the basal metabolic rate. The measurements has been used to propose a specific formula for each individual that estimates the measured weight and compared with the values obtained by predefined formula.