Investigation of the effects of different online nutrition counseling interventions on weight control
Farklı online beslenme danışmanlığı müdahelelerinin kilo kontrolü üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 702085
  2. Yazar: EZGİ MISIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, bireylerin online danışmanlık sisteminde kullanılan 3 farklı yöntemin, online beslenme tedavisi ile farklı yöntemlerin etkinliğindeki farklılıkların belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü kadın bireyler dahil edilirken, gönüllüler arasından bireylerin tercih ettiği takip sistemine göre müdahale grupları oluşturuldu. Çalışmada üç farklı müdahale yöntemi incelendi: Motivasyon Grubu (whatsapp üzerinden birbirleriyle iletişim halinde), İzleme Grubu ve Mail Grubu. Tüm müdahale gruplarındaki bireyler 8 hafta boyunca izlenirken Motivasyon Grubu ve İzleme Grubunda diyetisyen ile haftalık görüşmeler gerçekleştirildi. Tüm katılımcıların diyetlerinin kalori ve besin içeriği, beslenme programlarının standardizasyonu için Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları (DASH) oldu. Haftada 165 dakika fiziksel aktivite programlarına eklendi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 102 kadın hasta katıldı. Her grup kendi içinde haftalık kilo takipleri incelendiğinde, her hafta önemli kilo kaybı ve BKİ değişimi tespit edildi. En fazla kilo kaybı 9.49 kg ile motivasyon grubunda gözlendi. Ardından 8,02 kg ile monitör grubu ve 3,7 kg ile mail grubu gelmektedir. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to investigate the differences in the effectiveness of different methods of online nutritional therapy by utilizing three different methods used in the online consulting system of individuals. It included only female adults over 18 years old and older as participants. Intervention groups were formed according to the follow-up system preferred by individuals among the volunteers. Three different intervention methods were examined in the study: Motivation Group (in contact with each other via WhatsApp), Monitoring Group, and Mail Group. While individuals in all intervention groups were followed for 8 weeks, weekly meetings were held with the dietitian in the Motivation Group and the Monitoring Group. The calorie and nutrient content of the diets of all participants will be Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) for the standardization of nutrition programs. Physical activity for 165 minutes per week is added to their program. Total 102 female patients participated in this study. When the weekly weight follow-ups were examined for each group within themselves, significant weight loss was detected every week as well as BMI change. The highest weight loss was observed in the motivation group with 9.49 kg. Then the monitor group comes in with 8.02 kg and the mail group with 3.7 kg. These differences are statistically significant.