Sapanca Gölü kerevit (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) popülasyonunun morfometrik yapısı ve büyüme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of morphometrics and growth parameters of crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) population in Lake Sapanca, Turkey
- Tez No: 521688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİDE SEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Sapanca Gölü kerevit (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) popülasyonunun morfometrik yapısı ve büyüme özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Haziran 2016 – Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda Sapanca Gölü'ndeki kerevit popülasyonunun eşey oranı ile boy ve ağırlık kompozisyonları belirlenmiş, boy – ağırlık ilişkileri ve kondisyon faktörleri hesaplanmıştır. Çalışma süresince 146 adet dişi ve 118 adet erkek olmak üzere toplam 264 adet kerevit avlanmıştır. Eşey oranı 1,24 : 1,00 (dişi : erkek) olarak belirlenmiştir. Kerevit popülasyonunun ortalama total boy uzunlukları tüm popülasyon için 91,55 mm (dişiler için 94,26 mm, erkekler için 88,36 mm) olarak; ortalama ağırlıkları ise popülasyonun tümü için 28,35 g (dişiler için 30,92 g, erkekler için 25,17 g) olarak bulunmuştur. Dişi, erkek, ve tüm popülasyon için total boy ve ağırlık arasında istatistiksel olarak son derece güçlü bir pozitif ilişki olduğu ortaya konmuştur (r2: 0,90 – 0,95, p < 0,05). Bu güçlü pozitif ilişki başta karapaks uzunluğu ve karapaks genişliği olmak üzere diğer morfometrik parametreler ve ağırlık arasındaki ilişkiler için de geçerlidir. Ayrıca total boy – ağırlık ilişkileri için yapılan regresyon analizleri sonucunda Sapanca Gölü kerevit popülasyonunun eşey ayrımı olmaksızın tüm bireylerde pozitif allometrik büyüme gösterdiği (b > 3), kondisyon faktörlerinin ise tüm eşey grupları için 3'ün üzerinde olduğu belirlenmiştir. Çalışma boyunca avlanan kerevitlerin yaklaşık %11'inde kerevit vebası belirtileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted from June 2016 to October 2017 in order to determine the morphometric indices and growth parameters of crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) population in Lake Sapanca, Turkey. Sex ratio, length and weight compositions of crayfish population in Lake Sapanca were obtained, and length – weight relationships and condition factors were calculated. During this study, a total of 264 crayfish were caught, being 146 females and 118 males. Sex ratio was found as 1.24 : 1 (female to male). The results revealed that the average total length for the total population was 91.55 mm (94.26 mm for females, 88.36 mm for males), and the average weight for the total population was 28.35 g (30.92 g for females, 25.17 g for males). A strong positive statistical relationship was found between total length and weight of females, males, and total population (r2: 0.90 – 0.95, p < 0.05). This statistically strong relationship was also valid between other morphometric parameters, especially carapace length and carapace width, and weight. The regression analyses for total length – weight relationships also revealed that the whole population exhibited positive allometric growth (b > 3) regardless of sex, and the condition factor for all sex groups were found to be over 3. Crayfish plaque signs were observed in approximately 11% of total crayfish caught during the study.