Mardin ili ve ilçelerinde tarımsal mekanizasyon düzeyinin ve traktörlerin durumunun belirlenmesi
Level of agricultural mechanization and tractor status of Mardin and its districts
- Tez No: 521710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANGİR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada TÜİK verileri kullanılarak ve tarımsal mekanizasyon konusunda daha önce yapılan çalışmalar incelenerek; Mardin'in ve ilçelerinin tarımsal mekanizasyon düzeyi tespit edilmeye çalışılmış ve Mardin'deki traktörler incelenmiştir. Traktör başına düşen tarım alanı (ha/Traktör), 1000 hektara düşen traktör sayısı (Traktör/1000ha), hektara düşen ortalama traktör gücü (kW/ha), ortalama traktör gücü (kW), traktör başına düşen tarım alet ve makine sayısı (Alet-Makine/Traktör) gibi parametrelerle tarımsal mekanizasyon düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, 2016 yılı itibariyle traktör başına düşen tarım alanı (ha/traktör) en yüksek ilçe 708,1 ha/Traktör ile Dargeçit, en düşük ilçe 26,15 ha/Traktör ile Mazıdağı ilçesidir. 1000 hektara düşen traktör sayısı (Traktör/1000ha) en yüksek olan ilçe 38,24 Traktör/1000ha ile Mazıdağı, en düşük ilçe 1,41 Traktör/1000ha ile Dargeçit'tir. Ayrıca, bu çalışmada hektara düşen ortalama traktör gücü (kW/ha), ortalama traktör gücü (kW), traktör başına düşen tarım alet ve makine sayısı (Alet-Makine/Traktör) gibi değerler incelenmiştir. En yüksek değerlere sahip ilçeler; 1,239 kW/ha ile Mazıdağı, 50,61 kW ortalama traktör gücü ile Derik, 10 Alet-Makine/Traktör ile Dargeçit İlçesidir. Mardin'in tarımsal mekanizasyon düzeyi verileri açısından genel durumu ise 58,75 ha/traktör, 17,02 Traktör/1000ha, 0,74 kW/ha, ortalama 43,26 kW, 5,54 Alet-Makine/Traktör'dür.
Özet (Çeviri)
In this study, agricultural mechanization level in Mardin and its districts and tractors in Mardin were tried to determine by using TURKSTAT datas and analyzing same studies done before present study. Agricultural mechanization level were tried to calculate by using some parameters such as Agricultural area per tractor (ha/Tractor), number of tractors per 1,000 hectares (Tractor/1000ha), average tractor power per hectare (kW/ha), average tractor power (kW), number of agricultural tools and machines per tractor (Tool-Machine/Tractor). In this study, Dargecit was found to has the highest agricultural area per tractor with 708,1 ha/Tractor while Mazıdağı has the lowest area per tractor with 26,15 ha/Tractor. Mazıdağı has the highest number of tractors per 1,000 hectares with 38,24 Tractor/1000ha while Dargecit has the lowest number of tractors per 1,000 hectares with 1,41 Tractor/1000ha. In this study, average tractor power per hectare (kW/ha), average tractor power (kW), number of agricultural tools and machines per tractor parameters were calculated too, The highest values for 3 parameteres were found as Mazıdağı with 1,239 kW/ha, Derik with 50,61 kW and Dargecit with 10 Tool-Machine / Tractor respectively. In terms of the level of agricultural mechanization of Mardin, the general situation has emerged as 58,75 ha / Tractor, 17,02 Tractor / 1000ha, 0,74 kW / ha, average 43,26 kW, 5,54 Tool-Machine / Tractor.