Kalın duvarlı silindirlerin ve dönen disklerin geliştirilmiş Adomian ayrıştırma yöntemi ile eksenel simetrik deformasyon analizleri
Axisymetric deformation analysis of thick-walled cylinders and rotating disks using improved Adomian decomposition method
- Tez No: 521709
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, mühendislik mekaniğinde bulunan ve tekil diferansiyel denklem ile yönetilen bir problem geliştirilmiş Adomian Ayrıştırma Yöntemi ile çözülmüştür. Bu teknik daha önce uygulamalı matematik alanında birçok farklı problemin çözümünde kullanılmıştır. Yazar, matematiksel tekniğin kullanımını mevcut probleme uyarlamıştır ve sonuçlar Geliştirilmiş Adomian Ayrıştırma Yöntemi'nin kalın duvarlı silindirlerin ve dönen disklerin eksenel simetrik deformasyon probleminin analizinde başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a problem arising in engineering mechanics governed by a singular differential equation is solved using an Improved Adomian Decomposition Method. The technique was previously used in literature for many different problems in applied mathematics. Author extend the use of the mathematical technique to presented problem and the results show that Improved Adomian Decomposition Method can be successfully used in the axisymmetric deformation and stres analysis of thick-walled cylinders and rotating disks.