Ekolojik planlama ve tasarım kriterlerinin sosyal konut bağlamında değerlendirilmesi; Düzce Umut Evleri örneği
Assessment of ecological planning and design criteria in the context of social housing; the sample of Duzce Umut Evleri
- Tez No: 521747
- Danışmanlar: PROF. MURAT CEMAL YALÇINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
19. Yüzyıl sonrasında yaşanan sanayileşme ve teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkan atıklar çevre üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olmuşlardır. Artan çevre tahribatının önüne geçebilmek için oluşturulan çözümler insanoğlunu, doğa içerisinde var olan her etmeni çevresiyle birlikte ele alan ekoloji alanına yönlendirmiştir. Yapılı çevre gerek yapım aşamasında gerek kullanım aşamasında çevreye verilen zararın büyük bir bölümünü oluşturur. Bu bağlamda yapılı çevrenin doğayla uyumlu, bulunduğu eko sistemin özelliklerine uygun ve enerji kaynaklarını verimli kullanacak şekilde tasarlanması gerektiğini öne süren ekolojik planlama anlayışıyla oluşturulması sayesinde doğal hayata verilen zararın azalacağı öngörülmektedir. Ancak günümüz ekoloji anlayışına eleştirel bir yaklaşım olarak ortaya çıkan toplumsal ekoloji, giderek ticarileşen bu çözümlerin doğa tahribatını engelleme de yetersiz kaldığını belirtir. Ekolojik bir alan yaratılabilmesi için gereken çözümün insanın doğa üzerindeki hükmetme isteğinin önüne geçilmesinde olduğunu ortaya koyarak hiyerarşi ve tahakkümün bütün tarzlarının, toplumsal sınıfların ve mülkiyetin ortadan kaldırılması gerektiğini savunur. Bu tez kapsamında ekolojik planlama yaklaşımı incelenerek ekolojik planlama anlayışı doğrultusunda tasarım kriterleri ve yenilenebilir enerji sistemleri aktarılmıştır. Ardından giderek teknolojiye bağımlı olan ve ticarileşen ekolojik planlama kriterlerine eleştirel bir bakış açısı sunan toplumsal ekoloji kavramı anlatılmıştır. Düzce Umut Evleri Projesi incelenmiş, ekolojik planlama kriterleri ve toplumsal ekoloji kavramı doğrultusunda değerlendirilerek proje için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wastes emerging as a result of industrialization and technological developments in the late 19th century caused irreversible damages to environment. Solutions to avoid increasing environmental damage leaded humanity to study ecology, which deals with every factor that exists in nature. The built environment constitutes a large part of the damage to the environment. In this context, it is predicted that the harm done to the natural life will be reduced due to the creation of the built environment with the ecological planning concept which suggests designing in accordance with the characteristics of the eco system, efficient in using energy resources and in harmony with the nature. However, social ecology, which emerges as a critical approach to the understanding of contemporary ecology, indicates that these increasingly commercializing solutions are also insufficient to prevent natural destruction. Defends that the solution needed to create an ecological space is to prevent a humanity's desire to dominate nature, all styles of hierarchy and domination, social classes and property must be annihilated. In this thesis, ecological planning approach is examined; design criteria and renewable energy systems are explained in line with ecological planning concept. Then, the concept of social ecology, which presents a critical point of view to increasingly technologically dependent and commercialized ecological planning criteria. Düzce Umut Evleri Project has been examined and evaluated in line with the concept of ecological planning and social ecology and suggestions for the project have been presented.